Sandnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sandnes (kthjellim).


Sandnes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sandnes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Sandnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Norunn Østråt Koksvik (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°51′V 5°44′L / 58.850°V 5.733°L / 58.850; 5.733 (Sandnes)Koordinatat: 58°51′V 5°44′L / 58.850°V 5.733°L / 58.850; 5.733 (Sandnes)
Sipërfaqja 303 km2
Popullsia 63.032 banorë 2009
Dendësia 208,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sandnesbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1514
Vendndodhja
Sandnes is located in Norvegjia
Sandnes
Sandnes
Sandnes – harta_foto
www.sandnes.kommune.no

Sandnes është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 303 km² dhe popullsi 63032 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sandnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]