Jump to content

Grupi Koha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grupi KOHA SH.P.K.
Njohur më parë siGrupi Koha B.I.
LlojiShoqëria me përgjegjësi të kufizuar
IndustriaMedia masive
Themeluar në12 maj 2000; 24 vite më parë (2000-05-12)
ThemeluesiVeton Surroi
Zyrat qendroreBulevardi Xhorxh Bush, p.n., Prishtinë, Kosovë
Brands
Shërbimet
 • Prodhimi televiziv
 • Botimi i librave dhe gazetave
OwnerFlaka Surroi

Grupi Koha SH.P.K.[1] (stilizuar edhe si Grupi KOHA) është një kompani mediale me seli në Prishtinë, Kosovë. Kompania është e kyçur në industrinë televizive, shtypit, dhe botimit të librave. Ajo u themelua në vitin 2000 nga publicisti Veton Surroi. Pas themelimit të Partisë Reformiste ORA nga Surroi në 2006, pronësia i kaloi motrës së tij Flaka Surroi.[2][3][4]

Pronat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Koha Print - shtypshkronja që ofron shërbime të shtypit për gazetën dhe libra të tjerë. Themeluar 1996.
 • Koha Ditore - gazetë ditore dhe më e mirënjohura në Kosovë. Themeluar 1997.
 • Botimet Koha (Koha Publishing) - shtëpi botuese, që ka botuar më shumë se 800,000 tituj. Themeluar 1998.[4]
 • Kohavision - televizioni i dytë privat pas Luftës së Kosovës. Themeluar 2000.
 • Koha.net - portali i Kohës Ditore dhe Kohavisionit në internet. Themeluar 2002.
 • Arta News (dikur TV Arta) - televizioni i parë kushtuar lajmeve të pandërprera. Themeluar 2009.
 • BlinkTV - kompani komerciale e produksionit televiziv. Themeluar 2022.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Grupi Koha SH.P.K." Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Arkivuar nga origjinali më 2023-08-01. Marrë më 2023-08-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 2. ^ "Grupi Koha B.I." Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve të Kosovës. Arkivuar nga origjinali më 2023-08-01. Marrë më 2023-08-01.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 3. ^ Berisha, Isuf (2015-11-30). "Media integrity report: Media ownership and financing in Kosovo". MediaObservatory (në anglisht). Marrë më 2023-08-01.
 4. ^ a b "Grupi Koha Sh.p.k". Media Ownership Monitor. Marrë më 5 prill 2024.