Kantoni Bar-sur-Loup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Bar-sur-Loup
Canton du Bar-sur-Loup
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Arrondissement Grasse
Kryeqëndra Le Bar-sur-Loup
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 176,9 km2
Popullsia 35.309 banorë 2009
Dendësia 199,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 602

Kantoni Bar-sur-Loup (frëngjisht: Canton du Bar-sur-Loup) është një kantondepartamentin Alpes-Maritimes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Bar-sur-Loup. Ka sipërfaqe 176.9km2 dhe popullsi 35309 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bar-sur-Loup aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]