Kantoni Estaing

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Estaing
Canton d'Estaing
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Aveyron
Arrondissement Rodez
Kryeqëndra Estaing
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 142,76 km2
Popullsia 3.110 banorë 2007
Dendësia 21,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1213

Kantoni Estaing (frëngjisht: Canton d'Estaing) është një kantondepartamentin Aveyron, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Estaing. Ka sipërfaqe 142.76km2 dhe popullsi 3110 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Estaing aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Claude Anglars

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]