Kantoni Villefranche-de-Rouergue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Villefranche-de-Rouergue
Canton de Villefranche-de-Rouergue
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Aveyron
Arrondissement Villefranche-de-Rouergue
Kryeqëndra Villefranche-de-Rouergue
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 199,4 km2
Popullsia 16.055 banorë 2006
Dendësia 80,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1242

Kantoni Villefranche-de-Rouergue (frëngjisht: Canton de Villefranche-de-Rouergue) është një kantondepartamentin Aveyron, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Villefranche-de-Rouergue. Ka sipërfaqe 199.4km2 dhe popullsi 16055 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Villefranche-de-Rouergue aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]