Kantoni Rieupeyroux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rieupeyroux
Canton de Rieupeyroux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Aveyron
Arrondissement Villefranche-de-Rouergue
Kryeqëndra Rieupeyroux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 173,63 km2
Popullsia 4.397 banorë 2006
Dendësia 25,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1226

Kantoni Rieupeyroux (frëngjisht: Canton de Rieupeyroux) është një kantondepartamentin Aveyron, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rieupeyroux. Ka sipërfaqe 173.63km2 dhe popullsi 4397 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rieupeyroux aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]