Kantoni Espalion

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Espalion
Canton d'Espalion
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Aveyron
Arrondissement Rodez
Kryeqëndra Espalion
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 166,76 km2
Popullsia 7.322 banorë 2007
Dendësia 43,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1212

Kantoni Espalion (frëngjisht: Canton d'Espalion) është një kantondepartamentin Aveyron, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Espalion. Ka sipërfaqe 166.76km2 dhe popullsi 7322 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Espalion aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]