Kantoni Le Château-d'Oléron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Château-d'Oléron
Canton du Château-d'Oléron
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nouvelle-Aquitaine
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Rochefort
Kryeqëndra Le Château-d'Oléron
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 68,27 km2
Popullsia 9.570 banorë 2007
Dendësia 140,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1706
Kantoni Le Château-d'Oléron – harta_foto

Kantoni Le Château-d'Oléron (frëngjisht: Canton du Château-d'Oléron) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Nouvelle-AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Château-d'Oléron. Ka sipërfaqe 68.27km2 dhe popullsi 9570 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Château-d'Oléron aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]