Kantoni Saint-Hilaire-de-Villefranche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Hilaire-de-Villefranche
Canton de Saint-Hilaire-de-Villefranche
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Saint-Jean-d'Angély
Kryeqëndra Saint-Hilaire-de-Villefranche
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 122,75 km2
Popullsia 4.528 banorë 2007
Dendësia 36,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1728
Kantoni Saint-Hilaire-de-Villefranche – harta_foto

Kantoni Saint-Hilaire-de-Villefranche (frëngjisht: Canton de Saint-Hilaire-de-Villefranche) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Hilaire-de-Villefranche. Ka sipërfaqe 122.75km2 dhe popullsi 4528 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Hilaire-de-Villefranche aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Alain Galteau

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]