Kantoni Saintes-Est

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saintes-Est
Canton de Saintes-Est
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Saintes
Kryeqëndra Saintes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 14.019 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1751
Kantoni Saintes-Est – harta_foto

Kantoni Saintes-Est (frëngjisht: Canton de Saintes-Est) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saintes. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 14019 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saintes-Est aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Yves Quéré

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]