Kantoni Montendre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montendre
Canton de Montendre
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Jonzac
Kryeqëndra Montendre
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 144,9 km2
Popullsia 6.516 banorë 2007
Dendësia 44,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1717
Kantoni Montendre – harta_foto

Kantoni Montendre (frëngjisht: Canton de Montendre) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montendre. Ka sipërfaqe 144.9km2 dhe popullsi 6516 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montendre aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bernard Lalande

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]