Kantoni Saint-Jean-d'Angély

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Jean-d'Angély
Canton de Saint-Jean-d'Angély
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Saint-Jean-d'Angély
Kryeqëndra Saint-Jean-d'Angély
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 232,01 km2
Popullsia 16.353 banorë 2007
Dendësia 70,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1729
Kantoni Saint-Jean-d'Angély – harta_foto

Kantoni Saint-Jean-d'Angély (frëngjisht: Canton de Saint-Jean-d'Angély) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Jean-d'Angély. Ka sipërfaqe 232.01km2 dhe popullsi 16353 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Jean-d'Angély aktualisht përbëhet nga 19 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Yves Martin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]