Kantoni Montguyon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montguyon
Canton de Montguyon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Jonzac
Kryeqëndra Montguyon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 322,31 km2
Popullsia 9.464 banorë 2007
Dendësia 29,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1718
Kantoni Montguyon – harta_foto

Kantoni Montguyon (frëngjisht: Canton de Montguyon) është një ndarje administrative e hershme franceze pjesë e departamentiCharente-Maritime, në rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqendra e kantonit është Montguyon. Ka sipërfaqe 322.31km2 dhe popullsi prej 9464 banorësh.

Ka qenë kantoni më i zgëruar i qarkut të Jonzac, është i dyti nga departamentet për nga sipërfaqja, pas kantonit të Aulnay.

Është kantoni më jugor i Charente-Maritime dhe i mbarë rajonit Poitou-Charentes.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montguyon aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]