Kantoni Saint-Martin-de-Ré

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Martin-de-Ré
Canton de Saint-Martin-de-Ré
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement La Rochelle
Kryeqëndra Saint-Martin-de-Ré
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 43,56 km2
Popullsia 13.156 banorë 2007
Dendësia 302,02 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1730
Kantoni Saint-Martin-de-Ré – harta_foto

Kantoni Saint-Martin-de-Ré (frëngjisht: Canton de Saint-Martin-de-Ré) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Martin-de-Ré. Ka sipërfaqe 43.56km2 dhe popullsi 13156 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Martin-de-Ré aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Patrice Raffarin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]