Kantoni Saint-Genis-de-Saintonge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Genis-de-Saintonge
Canton de Saint-Genis-de-Saintonge
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente-Maritime
Arrondissement Jonzac
Kryeqëndra Saint-Genis-de-Saintonge
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 208,63 km2
Popullsia 8.024 banorë 2011
Dendësia 38,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1727
Kantoni Saint-Genis-de-Saintonge – harta_foto

Kantoni Saint-Genis-de-Saintonge (frëngjisht: Canton de Saint-Genis-de-Saintonge) është një kantondepartamentin Charente-Maritime, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Genis-de-Saintonge. Ka sipërfaqe 208.63km2 dhe popullsi 8024 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Genis-de-Saintonge aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011 - 2014 - Jacky Quesson

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]