Kantoni Peyriac-Minervois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Peyriac-Minervois
Canton de Peyriac-Minervois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Aude
Arrondissement Carcassonne
Kryeqëndra Peyriac-Minervois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 277,57 km2
Popullsia 12.140 banorë 1999
Dendësia 43,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1125
Kantoni Peyriac-Minervois – harta_foto

Kantoni Peyriac-Minervois (frëngjisht: Canton de Peyriac-Minervois) është një kantondepartamentin Aude, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Peyriac-Minervois. Ka sipërfaqe 277.57km2 dhe popullsi 12140 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Peyriac-Minervois aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]