Kantoni Alaigne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Alaigne
Canton d'Alaigne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Languedoc-Roussillon
Departamenti Aude
Arrondissement Limoux
Kryeqëndra Alaigne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 184,26 km2
Popullsia 4.382 banorë 1999
Dendësia 23,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1101
Kantoni Alaigne – harta_foto

Kantoni Alaigne (frëngjisht: Canton d'Alaigne) është një kantondepartamentin Aude, rajonin Languedoc-RoussillonFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Alaigne. Ka sipërfaqe 184.26km2 dhe popullsi 4382 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Alaigne aktualisht përbëhet nga 26 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]