Lista e shqiptarëve në Kroaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kjo është një listë e shqiptarëve kroatë që përfshin si kroatë me origjinë shqiptare ashtu edhe emigrantë shqiptarë që kanë banuar në Kroaci. Lista është renditur sipas fushave ose profesioneve në të cilat individi i shquar ka ruajtur ndikimin më të madh.

Për t'u përfshirë në këtë listë, çdo individ duhet të ketë një artikull në Wikipedia që tregon rëndësinë dhe të tregojë se janë shqiptarë dhe kanë jetuar në Kroaci.

Historia dhe politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Giovanni Renesi – kapiten ushtarak dhe mercenar shqiptar [1] [2]
 • Giacomo Vuxani – politikan shqiptaro-italian
 • Božidar Kalmeta – politikan kroat dhe anëtar i partisë së qendrës së djathtë Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ)
 • Nikola Spanić - prelat katolik romak dhe fisnik i Korçulës
 • Valter Flego – politikan kroat, kryetar bashkie i Buzet dhe prefekt ( Župan ) i qarkut Istria
 • Aleksandar Stipçeviq - arkeolog dhe historian
 • Šime (Simeone) Duka – sekretar i arkivave të Vatikanit [3]
 • Ratimir Kalmeta – gjeograf dhe gjuhëtar [4]
 • Đani Maršan (l. 1944) – këngëtar, muzikant, diplomat dhe konsull kroat [5] [6]
 • Gjon Gazulli - frat shqiptar dominikan, studiues humanist dhe diplomat
 • Ivo Perovic - Regjent i Jugosllavisë për të miturin Pjetrin II nga viti 1934 deri në vitin 194
 • Valter Dešpalj – violonçelist dhe profesor në Akademinë e Muzikës në Zagreb [7]

Ushtarakë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Agim Çeku - Komandant në Luftën Kroate për Pavarësi në Ushtrinë Kroate
 • Rahim Ademi - Gjeneral i Ushtrisë Kroate me origjinë kosovare-shqiptare
 • Ivica Mateshiq Jeremija – shkrimtar, diplomat ushtarak dhe mbajtës i Urdhrit të Danica Hrvatska për kulturë [8]

Muzikantë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fetarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ivan Prenđa - Kryepeshkop katolik romak i Kryedioqezës së Zarës
 • Janko Šimrak – peshkop i Eparkisë greko-katolike të Krizhevcit
 • Nikolla Kekiq – peshkop i Eparkisë greko-katolike të Krizhevcit

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kruno Krstiq – leksikograf [3]
 • Josip Vlladoviq Relja – shkrimtar [3] [5] [6]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Floristán, José M. (2019). "Stradioti albanesi al servizio degli Asburgo di Spagna (I): le famiglie albanesi Bua, Crescia e Renesi". Shêjzat – Pleiades (1–2): 37. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Albanische Forschungen (në gjermanisht) (bot. Translation: This Captain Renesi is our old acquaintance Giovanni Renesi: He was probably of Albanian origin, but came from the town of Zara. Four names of his family are known to us - Giorgio (Zorzi), who is called "governator".). O. Harrassowitz. 1974. fq. 190–193. ISBN 9783447015530. Marrë më 2 nëntor 2019.
 3. ^ a b c d "Vicko Zmajević - mecena i dobrotvor" (në kroatisht). Narodni list. 2016-05-14. Marrë më 16 shkurt 2017.
 4. ^ Milan Nosić (2006). "Život i djelo Ratimira Kalmete". Riječ - časopis Za Slavensku Filologiju (në kroatisht). Hrvatsko filološko društvo. 12 (3): 7–22. ISSN 1330-917X.
 5. ^ a b "Arbanasi slave 290 godina od dolaska u Zadar" (në kroatisht). 057info.hr. 2016-05-10. Marrë më 16 shkurt 2017.
 6. ^ a b "U Zadar Su Došli Prije 290 Godina "Arbanasi: jesu li više Hrvati, Albanci ili Talijani?"" (në kroatisht). Zadarski.hr. 2016-05-02. Marrë më 16 shkurt 2017.
 7. ^ a b "Zadarski Velikani U Obnovi Kneževe Palače Pavle Dešpalj: Nadam se da će palača opet biti dom Zadarskom komornom orkestru jer on to i zaslužuje" (në kroatisht). Zadarski.hr. 2017-02-08. Marrë më 16 shkurt 2017.
 8. ^ a b Petar Jurić (2016-05-10). "Došli prije 290 godina: Ovisno o vremenu i općim prilikama, u Arbanasima je bilo i prohrvata i pravaša i projugoslavena i protalijana i fašista i komunista i žestokih rimokatolika…" (në kroatisht). Antena Zadar. Marrë më 16 shkurt 2017.
 9. ^ Pavao Jerolimov (2009-02-17). "Na današnji dan: Šime Dešpalj" (në kroatisht). Zadarski list. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2017. Marrë më 16 shkurt 2017.
 10. ^ Tatjana Pacek (2015-06-22). "Priznanje Mladena Grdovića 'Nisam alkoholičar, već sam alergičan na alkohol. Jedna bevanda i mene odnese!'" (në kroatisht). Jutarnji list. Marrë më 16 shkurt 2017.
 11. ^ Irena Jurjević (2010-10-11). "Najbolja snaga je dobra čaša crnog vina i jedna slana srdela" (në kroatisht). Zadarski list. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2017. Marrë më 16 shkurt 2017.
 12. ^ "Arbanasi su se prvo doselili u Zemunik". 2011-06-07. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2022. Marrë më 2018-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Damjan Tratnik (25 korrik 2012). "Heerenveen ali Dinamo?" (në sllovenisht). Nogomania.com. Marrë më 24 gusht 2012.
 14. ^ "Shqipëria sinonim i Brazilit në Evropë (Foto)". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2015. Marrë më 12 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Shqiptarët, brazilianët e Europës". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2016-01-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Shqipëria sinonim i Brazilit në Evropë (Foto)". Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2015. Marrë më 12 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Shqiptarët, brazilianët e Europës". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2016-01-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Besnik Prenga National-Football-Teams.com
 19. ^ "Arbanasi su se prvo doselili u Zemunik". 2011-06-07. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2022. Marrë më 2018-11-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Adrijana Lekaj". www.billiejeankingcup.com. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2022. Marrë më 26 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)