Rrethi i Pogradecit

Coordinates: 40°33′N 20°21′E / 40.55°N 20.35°E / 40.55; 20.35
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Pogradecit)

40°33′N 20°21′E / 40.55°N 20.35°E / 40.55; 20.35

link={{{të çon}}}

Rrethi i Pogradecit është një nga 36 rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun e Korçës. Rrethi i Pogradecit ka 61 530 banorë [1], një sipërfaqe prej 725 km² dhe kryeqendër Pogradecin.

Ndarja administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Pogradecit përbëhet nga një bashki dhe shtatë komuna që janë:

Vendbanime tjera të njohura në këtë rreth janë:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]  1. ^ Hartë interaktive me të dhënat vendore të censusit 2011