Ndryshimi mes inspektimeve të "Mehmet pashë Deralla"

Jump to navigation Jump to search
v
shih vikipedia anglisht
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga Tschenarin) dhe riktheu rishikimin 1923759 nga GrepfrutAroma)
v (shih vikipedia anglisht)
{{Kutia Politikan|Emri=Mehmet pashë Dëralla|Figura=MPDeralla.jpg|Madhësia e Figurës=230px|Detyra=Ministër i Luftës|Fillimi i afatit=4 dhjetor 1912|Mbarimi i afatit=dhjetor 1913|Paraardhësi=Pavarësia|Pasardhësi=[[Fejzi bej Alizoti]]|Datëlindja=1843|Vendlindja=[[Gradeci (Vrapçisht)|Gradec]], [[Perandoria Osmane]]|Datëvdekja=1918|Vendvdekja=[[Podgorica|Podgoricë]], [[Mbretëria Jugosllave]]|Kombësia=shqiptar|Profesioni=ushtarak|Bashkëshortja=|Fëmijë=|Detyra2=|Fillimi i afatit2=|Mbarimi i afatit2=|Paraardhësi2=|Pasardhësi2=|Fillimi i afatit3=|Mbarimi i afatit3=|Paraardhësi3=|Pasardhësi3=}}
'''Mehmet pashë Deralla''', '''Dralla''' ose '''KalkandelenliKallkandeleni''', [[Gjuha shqipe|shq]]. '''Tetovari''' ([[Turqisht|tr]]. ''Kalkandelenli Mehmed Paşa Deralla''; [[Gradeci (Vrapçisht)|Gradec]], [[1843]] - [[Tetova|Tetovë]], [[1918]]) ka qenë ushtarak dhe nëpunës i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], pjesëmarrës në veprimet e [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes së Prizrenit]], pjesëmarrës në punimet e [[Kuvendi i Vlorës|Kuvendit të Vlorës]] dhe ministër i [[Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë|Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë]].
 
'''Mehmet pashë Deralla''', '''Dralla''' ose '''Kalkandelenli''', [[Gjuha shqipe|shq]]. '''Tetovari''' ([[Turqisht|tr]]. ''Kalkandelenli Mehmed Paşa Deralla''; [[Gradeci (Vrapçisht)|Gradec]], [[1843]] - [[Tetova|Tetovë]], [[1918]]) ka qenë ushtarak dhe nëpunës i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], pjesëmarrës në veprimet e [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes së Prizrenit]], pjesëmarrës në punimet e [[Kuvendi i Vlorës|Kuvendit të Vlorës]] dhe ministër i [[Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë|Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë]].
 
== Biografia ==
314

edits

Menyja e navigimit