Turizmi në Rusi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Turizmi në Rusi ka parë një rritje të shpejtë që nga kohërat e vona të Bashkimit Sovjetik, së pari turizmi vendas dhe më pas edhe ai ndërkombëtar. Trashëgimia e pasur kulturore dhe shumëllojshmëria e madhe natyrore e vendosin Rusinë ndër destinacionet më të njohura turistike në botë. Duke mos përfshirë Krimenë, vendi përmban 23 vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ndërsa shumë më tepër janë në listat provuese të UNESCO-s.[1]

Rrugët kryesore turistike në Rusi përfshijnë një udhëtim rreth Unazës së Artë të qyteteve antike, lundrime në lumenjtë e mëdhenj përfshirë Vollgën, dhe udhëtime të gjata në herkurudhat e famshme Trans-Siberike. Rajone të ndryshme dhe kultura etnike të Rusisë ofrojnë shumë ushqime dhe suvenire të ndryshme, dhe tregojnë një larmi të madhe të traditave, duke përfshirë Maslenitsa ruse, Tatar Sabantuy, ose ritualet shamaniste siberiane. Në vitin 2013, Rusia u vizitua nga 33 milionë turistë, duke e bërë atë vendin e nëntë më të vizituar në botë dhe të shtatin më të vizituarin në Evropë.[2]

Toka dhe klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyll i thuprave në verë në Rusinë e Evropën Qendrore

Rusia e Evropës Qendrore (p.sh. Moska, Shën Petersburg, Nizhny Novgorod, Kazan, etj) është në të njëjtën zonë klimatike si shtetet baltike, Bjellorusia dhe Ukraina veriore. Klima e Rusisë jug-perëndimore (Vollga e ulët, dhe zona midis Detit të Zi dhe Detit Kaspik) është më e thatë, me verë më të nxehtë dhe dimra më të shkurtër. Klima e Lindjes së Largët të Rusisë përgjatë bregdetit të Paqësorit është e ngjashme me atë të Hokaidos, Japonisë dhe Kinës verilindore. Klima më e rëndë është në Siberi ku dimrat janë shumë të ftohtë dhe verat janë shumë të nxehta, dhe në Veriun e Largët të Rusisë ku temperaturat janë gjithnjë të ulëta, me përjashtim të Murmansk, ku deti nuk ngrin kurrë për shkak të ndikimit të rrymës së ngrohtë norvegjeze. Klima e bregdetit të Detit të Zi të Rusisë është subtropikale. Përkundër besimit popullor, klima e zonave më të njohura turistike të Rusisë nuk është e rëndë dhe është e ngjashme me atë të Evropës Lindore. Temperaturat mesatare të dhjetorit, janarit dhe shkurtit në Moskë janë −4 °C, −7 °C, −6 °C respektivisht, por moti i ftohtë është i zakonshëm. Gjatë dekadave të fundit, moti jashtëzakonisht i ftohtë (nën −20 °C) në Rusinë qendrore evropiane janë bërë të rralla (në dimër 2016/2017, Moska kishte temperatura nën −20 °C vetëm për tri ditë), ndërsa numri i ditëve të dimrit kur temperatura është afër ose pak mbi pikën e ngrirjes është rritur ndjeshëm. Në zonat bregdetare temperaturat e dimrit mund të ndjehen disi më të ftohta se sa në të vërtetë janë për shkak të lagështisë së lartë. Në qoftë se nuk jeni alergjik ndaj polenit të disa pemëve dhe bimëve të caktuara (të tilla si betula, aesculus, alnus, jargavan, qershi, pemë ash, pemë rowan, pemë bliri, luleradhiqe), koha më e mirë për të udhëtuar në Rusinë Qendrore të Evropës është vonë në pranverë kur temperaturat janë të këndshme dhe shumë pemë janë në lulëzim, dhe në fillim dhe në mes të vjeshtës kur pemët ndryshojnë ngjyrën e tyre dhe nuk është akoma ftohtë. Muajt e verës janë gjithashtu të mirë, përveç qershorit në qytete në Rusinë qendrore dhe jugore, kur gëzofët e plepave mund të jenë një telash, por kohët e fundit autoritetet e shumë qyteteve ruse kanë ndërmarrë veprime kundër gëzofëve duke prerë dhe hequr pemët e plepave dhe situata është përmirësuar në mënyrë dramatike. Në vjeshtë vonë, muajt e dimrit dhe pranvera e hershme do të jenë të këndshme nëse vishni rroba dhe këpucë të përshtatshme. Nëse jeni të interesuar për aktivitetet e dimrit, në Rusinë qendrore të Evropës zakonisht fillon të bjerë në fund të vjeshtës dhe bora zakonisht nuk shkrihet plotësisht para fillimit të muajit prill, megjithëse ndodhin magji të motit të ngrohtë dhe dëbora përkohësisht mund të shkrihet në mes të dimrit. Vendpushimet e skive në zonat malore kanë dëborë gjatë gjithë sezonit të dimrit. Rusia e Evropës Qendrore ndonjëherë përjeton kohëra të ftohta në fillim të majit kur temperatura mund të shkojë nga +15 °C deri në pikën e ngrirjes për disa ditë.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërkesat për vizë dhe hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Motherland CallsVolgograd janë statuja më e lartë e një gruaje në botë (pa përfshirë piedestalet)

Qytetarët e shteteve anëtare të BSHP-së, shumica e vendeve të Amerikës Latine, Izraeli dhe Afrika e Jugut, mund të udhëtojnë në Rusi për 90 ditë pa viza; vizitorët nga Koreja e Jugut mund të vizitojnë Rusinë për 60 ditë pa viza; ndërsa turistët nga Bosnja dhe Hercegovina, Kuba, Laosi, Macau, Maqedonia, Mongolia, Mali i Zi, Serbia, Sejshelet dhe Tajlanda, mund të vizitojnë për 30 ditë pa viza.

E-viza falas për të vizituar tri rajone në Lindjen e Largët të Rusisë (Primorye, Sakhalin, dhe Kamçatka) janë në dispozicion për turistët nga Kina, Japonia, India, Irani, Turqia, Maroku, Meksika dhe disa vende të tjera.

Turistëve nga vendet e tjera u kërkohet të vizitojnë një mision diplomatik rus për të blerë një vizë. Turistët kërkohet të kenë një pasaportë të vlefshme kur kalojnë kufirin rus. Vizat ruse nuk mund të blihen në kufi. Për më shumë informacion, shihni politikën e vizave të Rusisë.

Turizmi kulturor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kizhi në Rusinë veriperëndimore

Destinacionet më të njohura turistike në Rusi janë Shën Petersburg (i cili u shfaq në listën e qyteteve më të vizituara të Evropës në vitin 2010) dhe Moska, kryeqytetet aktuale dhe të mëparshme të vendit dhe qendrat e mëdha kulturore, të njohura si Qytetet Botërore. Moska dhe Shën Petersburg kanë muze të tilla me famë botërore si Hermademia dhe Galeria Tretyakov, teatrot e famshme duke përfshirë Bolshoi dhe Mariinsky, kisha zbukuruese si Katedralja e Shën Vasilit, Katedralja e Krishtit Shpëtimtar, Katedralja e Shën Isakut dhe Kisha e Shpëtimtarit mbi Gjakun, kala mbresëlënëse si Moska Kremlin dhe Kalaja Peter dhe Paul, sheshe të bukura si Sheshi i Kuq dhe Sheshi Pallati, dhe rrugë të tilla si Tverskaya dhe Nevsky Prospect. Pallate të pasura dhe parqe me bukuri ekstreme gjenden në rezidencat e dikurshme perandorake në periferitë e Moskës (Kolomenskoye, Tsaritsyno) dhe Shën Petersburg (Peterhof, Strelna, Oranienbaum, Gatchina, Pallati Pavlovsk, Tsarskoye Selo). Moska përmban një larmi të madhe ndërtesash mbresëlënëse të epokës sovjetike së bashku me rrokaqiejt modernë, ndërsa Shën Petersburg, i mbiquajtur Venecia e Veriut, krenohet me arkitekturën e saj klasike, shumë lumenj, kanale dhe ura.

Grand Cascade në PeterhofShën Petersburg

Nizhny Novgorod është kryeqyteti i rajonit të Vollgës. Konsiderohet të jetë "vëllai më i vogël" i Moskës sepse ka Kremlin e vet, metronë, të ashtuquajturin "Nizhny Novgorod Arbat" dhe madje edhe një kopje e monumentit për Minin dhe Pozharsky, origjinalin e që është në kryeqytetin rus. Nizhny Novgorod është i ndarë në dy pjesë nga lumi Oka. Qyteti i Epërm është pjesa e tij historike. Këtu janë rrugët e Kremlinit, Minin dhe Pozharsky, Bolshaya Pokrovskaya dhe Rozhdestvenskaya rrugët, klubet e natës, hapësirat e hapura, një numër i madh monumentesh dhe thjesht vendet historike. Qyteti i Poshtëm është pjesa e tij industriale dhe tregtare. Këtu janë Panairi, Sormovo dhe Kanavino e vjetër, GAZ dhe Sotsgorod (i ashtuquajturi "qyteti në qytet"), terminali hekurudhor, aeroporti dhe shumë tërheqje për njerëzit që duan të shohin stilet nëntokësore, industriale dhe grunge. Qyteti është pika fillestare e lundrimeve përgjatë lumit Vollga. Nga këtu fillon transporti në Moskë dhe Shën Petersburg.

Muze të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rusia gëzon një trashëgimi të pasur kulturore dhe është shtëpia e shumë muzeve. Më të spikatur përfshijnë Galerinë Tretyakov, Armatosjen e Kremlinit dhe Muzeun Historik Shtetëror në Moskë, Muzeun e Hermitation dhe Muzeun RusSt Petersburg, Kazan KremlinKazan, etj.

Muzetë e famshëm që lidhen me shkencën dhe teknologjinë përfshijnë Muzeun Politeknik të Moskës, Muzeun Memorial të Kozmonautikës, Muzeun e Korporatës Raketave dhe Hapësirave Energia në Korolev, Rajoni i Moskës.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për arsye sigurie, zyrat e biletave ruse shesin bileta për trenat, aeroplanët dhe trajnerët vetëm nëse tregoni pasaportën tuaj.[3]

Hekurudhat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treni Sapsan

Ndërmarrja shtetërore Russian Railways (shkurtuar si РЖД) operon shumicën e shërbimeve hekurudhore në të gjithë vendin dhe është thelbësore për transportin hekurudhor në Rusi. Shërbimet hekurudhore me shpejtësi të lartë janë të disponueshme midis Moskës dhe Shën Petersburg, midis Moskës dhe Nizhny Novgorod, dhe midis St Petersburg dhe Helsinki (Finlandë). Rusia Evropiane dhe Lindja e Largët ruse janë të lidhura përmes hekurudhave përmes Hekurudhës Trans-Siberiane. Një udhëtim me tren nga Moska në Vladivostok zgjat 6 ditë.[4] Rusia përdor matësin e gjurmëve 1,524 mm (5ft), i cili gjithashtu ndahet nga të gjitha ish republikat sovjetike (Estonia, Letonia, Lituania, Bjellorusia, Ukraina, Gjeorgjia, Armenia, Azerbajxhani, Kazakistani, Turkmenistani, Taxhikistani, Uzbekistani, Kirgizistani), Mongolia, dhe është praktikisht identik me matësin hekurudhor të Finlandës. Trenat që kalojnë kufirin midis Rusisë (Bjellorusia, Ukraina) dhe vendet anëtare të BE-së (me përjashtim të vendeve baltike dhe Finlandës) ose midis Rusisë dhe Kinës, ndalen në pikat e veçanta të kalimit, ku secila karrocë ngrihet për lëvizjet e saj. Trenat mbesin në pikat e kalimit deri në 2 orë.[5]

Transporti detar dhe lumor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varka në Kanalin e Griboyedov në Shën Petersburg

Portet kryesore detare të Rusisë përfshijnë Shën Petersburg dhe Kaliningrad në brigjet e Balltikut; Murmansk dhe Arkhangelsk në bregdetin e Arktikut; Vladivostok, Yuzhno-Sakhalinsk dhe Petropavlovsk-Kamchatsky në bregdetin e Paqësorit; Soçi, Novorossiysk dhe Sevastopol në bregdetin e Detit të Zi; Astrakhan në bregdetin Kaspik. Në Rusinë Evropiane, shumë kompani të anijeve të lumenjve ofrojnë udhëtime në qytete dhe qytete në lumin Volga, degët e tij dhe kanalet e lidhura: Moska (përmes Kanalit të Moskës), Yaroslavl, Kostroma, Nizhny Novgorod, Kazan, Saratov, Volgograd, Astrakhan. Varkat e lumenjve nga Shën Petersburg mund të udhëtojnë në Staraya Ladoga dhe Veliky Novgorod në lumin Volkhov, në liqenin Ladoga dhe në Moskë (përmes kanaleve).[6]

Transporti ajror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroportet më të ngarkuara ndërkombëtare në Rusi ndodhen afër Moskës, Shën Petersburgut, Volgogradit, Kazanit, Krasnodarit, Soçit dhe Vladivostokut. Për më shumë informacion, shihni një listë të aeroporteve në Rusi. Moska dhe Shën Peterburgu shërbehen nga fluturime të drejtpërdrejta nga shumica e kryeqyteteve evropiane, dhe Moska gjithashtu ka fluturime direkte nga çdo qytete në Azinë Lindore, Azinë Jugore, Afrikë, Lindjen e Mesme dhe Amerikën e Veriut.[7] Vendet që nuk kanë fluturime të drejtpërdrejta në Rusi përfshijnë Australinë,[8] Kanadanë[9] dhe Ukrainën.[10]

Rrugët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Autostradat kryesore njihen si autostradat federale. Për më shumë informacion, shihni autostradat federale ruse. Shumica e autostradave janë pa pagesë, por kohët e fundit janë hapur disa rrugë me pagesë.[11] Rrugët e zakonshme në qytete më të vogla ruse dhe në fshat mund të jenë në gjendje të keqe.[12] Gjatë sezonit të ftohtë (nga nëntori deri në prill), kur ka rrugë të dendur bore dhe akulli në rrugë, gomat e dimrit janë të detyrueshme.[13]

Transporti publik në qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkronja M në hyrje të një stacioni metroje në Moskë

Qytetet ruse që kanë një metro përfshijnë Moskën, St Petersburg, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Samara, Yekaterinburg, Kazan.[14] Hyrjet në stacionet e metrosë shënohen duke përdorur shkronjën M e cila duket e njëjtë në alfabetet ruse dhe romake.

Pushime dhe festime të mëdha kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarje të mëdha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Panairi i Mjaltit në Kolomenskoye, Shkurt - Mars, një festival vjetor mjalti në Kolomenskoye, Moskë
 • Finalet e Konferencës së KHL dhe Kupa e Gagarinit, mars dhe prill, seria përfundimtare e Kontinental Hockey League
 • Kinotavr, Qershor, një festival ndërkombëtar filmi në Soçi
 • Scarlet Sails Festival, të Shtunën në gjysmën e dytë të Qershorit, festimin vjetor në Shën Petersburg duke shënuar fundin e vitit shkollor
 • Konkurrenca Ndërkombëtare Tchaikovsky, 10-30 qershor, një konkurs vjetor ndërkombëtar në Moskë, koncerte gala përfundimtare 2-3 korrik në Moskë dhe St Petersburg
 • Super Kupa Ruse, korrik
 • MAKS (shfaqje ajrore), korrik, një shfaqje vjetore ndërkombëtare e hapësirës ajrore në Zhukovsky, Rajoni i Moskës
 • Rally Way Way Silk, korrik
 • Beteja në Neva, Korrik, një festival ndërkombëtar i historisë në Shën Petersburg që përfshin beteja historike mesjetare (HMB)
 • Tubimi Motor Gorkyclassic GUM, [15] korrik, një miting vjetor me motor dhe paradë e makinave që paraqesin makina klasike në Moskë
 • Sabantui, të Dielën në verë, një festë e madhe që festohet kryesisht në Tatarstan dhe Bashkortostan
 • Festivalin e Muzikës Ushtarake Spasskaya Tower dhe Tattoo, javën e fundit të Gushtit, javën e parë të Shtatorit, një festival vjetor ndërkombëtar i muzikës ushtarake në Sheshin e Kuq, Moskë
 • Fitër Bajramit, dita e 1 e muajit të Shawwal në Kalendarin Islamik, me qëllim që të shënohet fundi i muajit të shenjtë të Ramazanit
 • Kurban Bajrami, dita e 10 e muajit të fundit të Dhul-Hixhes në kalendarin islam, i njohur në vend si Kurban Bairam, i festuar kryesisht në Tatarstan, Bashkortostan, Kaukazin e Veriut dhe nga komunitetet muslimane në qytete të mëdha
 • Chereshnevy Les Festival, verë, një festival ndërkombëtar vjetor i arteve të hapura në Moskë
 • Okno kundër Yevropu, 6-12 gusht, një festival vjetor i filmit rus në Vyborg, Rajoni i Leningradit
 • Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Moskë, një festival ndërkombëtar filmik bienal në Moskë
 • Dita e qytetit në Moskë, e shtuna e parë e shtatorit, një festë vjetore që shënon ditëlindjen e Moskës
 • Dita e Borodinos, e Diela e parë e Shtatorit, një ngjarje vjetore në kujtim të Betejës së Borodino, përfshin rishikimin historik, në Borodino, Rajoni i Moskës
 • Java e Modës në Moskë, 24–29 tetor, një ngjarje vjetore e modës në Moskë
 • Bienalja në Moskë, datat ndryshojnë, një festival dy-vjeçar i artit bashkëkohor që filloi në 2003

Vendpushimet dhe turizmi natyror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Resort Alpine Rosa Khutor
Soçi, një vendpushim detar rus në Detin e Zi dhe shtëpi për Lojërat Olimpike të Soçit2014

Bregdeti i ngrohtë subtropikal i Detit të Zi i Rusisë është vendi për një numër vendpushimesh bregdetare të njohura si Soçi dhe Tuapse, të njohura për plazhet e tyre të argjilës dhe natyrën e mrekullueshme. Në të njëjtën kohë, Soçi mund të mburret me një numër vendpushimesh kryesore skish, siç është Krasnaya Polyana. Qyteti ishte nikoqiri i Lojërave Olimpike Dimërore 2014. Malet e Kaukazit Verior përmbajnë shumë vendpushime të tjera të njohura të skive, të tilla si Dombay në Karaçi -Cherkessia.

Suvenire dhe ushqime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Suvenire tipike përfshijnë Matryoshka dhe të tjera artizanale, samovars për ngrohjen e ujit, USHANKA dhe papaha ngrohta kapele, dhe lesh rroba në mesin e sende të tjera. Vodka dhe havjar rus janë ndër ushqimet që tërheqin të huajt, së bashku me mjaltin, blini, pelmeni, supën shchi dhe produkte dhe enët e tjera të kuzhinës ruse.

Statistikat e udhëtimeve të huaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013, 27 milionë turistë ndërkombëtarë arritën në Rusi, duke gjeneruar 11.2 miliardë dollarë amerikanë në të ardhura nga turizmi ndërkombëtar për vendin.[16] Duke përfshirë turizmin vendas dhe ndërkombëtar, industria kontribuoi drejtpërdrejt me 860 miliardë rubla ndaj PBB-së ruse dhe mbështeti 966.500 vende pune në vend.[17]

Siguria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fatkeqësi natyrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreziqet natyrore të Rusisë qendrore evropiane përfshijnë uraganet, stuhitë dhe përmbytjet e pranverës kur bora e akumuluar gjatë dimrit shkrihet; Rusia Jugore ndonjëherë përjeton përmbytje të shpejtë. Tërmetet nuk ndodhin në Rusi përveç zonave malore në jug (malet e Kaukazit, malet Altai) dhe bregdetin e Paqësorit. Zjarret e pyjeve mund të ndodhin në verë të nxehtë, veçanërisht në Siberinë e Jugut.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "UNESCO World Heritage Centre – Tentative Lists". UNESCO. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Tourism Highlights 2014" (PDF). E-unwto.org. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 12 janar 2015. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Travel by Train 101: Everything You Need to Know About Travelling by Train in Russia". Trainsrussia.com. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Moscow Vladivostok train tickets at discount prices. Rossiya train. Free Schedules and Timetables. Take the Trans Siberian Express with us today and save". Transsiberianexpress.net. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Faster through railway border crossing – Visit Belarus!". Visitbelarus.eu. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 tetor 2017. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Russian River Cruises & Tours 2017, Best River Trips & Cruises to Russia (St Petersburg)". Russian-river-cruises.com. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Russia – Travel guide at Wikivoyage". En.wikivoyage.org. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Found the cheapest flights to Russia". Skyscanner.com.au. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Aeroflot Cancels Flights To Canada". HuffPost. 3 tetor 2014. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Rainsford, Sarah (24 tetor 2015). "Russia and Ukraine to ban direct flights". BBC. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Russia 2018 – Fan guide – Free and toll roads". Welcome2018.com. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 shtator 2017. Marrë më 11 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtje CS1: archived copy si titull (link)
 13. ^ "Winter Tyre Laws". Continental-tires.com. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Metro Systems in RUSSIA – Metro systems of the World". Google. Marrë më 16 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ https://www.telegraph.co.uk/cars/news/classic-cars-parade-moscows-gum-motor-rally-gorkyclassic-2017/
 16. ^ "Tourism Highlights 2013 edition" (PDF). Dtxtq4w60xqpw.cloudfront.net. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 27 nëntor 2013. Marrë më 27 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "2013 Travel & Tourism Economic Impact Report Russian Federation" (PDF). Wttc.org. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2 dhjetor 2013. Marrë më 27 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]