Ammar ibn Jasir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ammar ibn Jasir

ʻAmmār ibn Yāsir ibn ʿĀmir ibn Mālik Abū al-Yaqẓān-i (Arabisht: عمار بن یاسر) ishte një prej shoqëruesve më besnik i profetit Muhamed dhe imam Alisë.[1] Ka lindur më 570 në Mekë, Hejaz (sot Arabia Saudite) dhe ka vdekur më 657 në Betejën e Sifinit, Siri. Ai zë një vend të rëndësishëm në Islam. Gjatë kohës së profetit Muhamed, Ammari është konvertuar në Islam. Si i konvertuar në Islam, Ammari kërkoi pastrërtin e shpirtit të tij dhe për të rritur vetëdijen e tij tek Allahu. Ai sakrifikoi dhe kontriboj shumë për fenë. I parë si një nga muhaxhirët, Ammari ka ndjekur mësimet e profetit Muhamed.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ammar Ibn Yasser' shrine is violated, Islam Times, retrieved on 13 Apr 2014