Jump to content

Seid ibn Zejd

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Seid ibn Zejd
سعيد ابن زيد
U lind nërr. 593–594 CE
Vdiqrr. 671 (77-78 vjet)
Emrat e tjerëAbu'l-Awar
Njohur përnjë nga dhjetë të përgëzuarit me Xhenet
Bashkëshorti/jaFatime bint Hatab
Prind/ër
FamiljaBanu Adi (nga Kurejshët)

Seid ibn Zejd, (arabisht: سعيد ابن زيد; rreth 593-671), i njohur gjithashtu nga kunja e tij Abūʾl-A'war, ishte një shok i profetit islam Muhamed.

Konvertimi në Islam

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seidi u bë mysliman jo më vonë se viti 614.[1]:116[2]:299[3][4]

Gruaja e tij Fatimja ishte gjithashtu një konvertuar e hershme.[1]:116 Në fillim ata e mbajtën të fshehtë besimin e tyre, sepse vëllai i Fatimes, Omeri, ishte një persekutues i shquar i myslimanëve.[1]:144,156 Khabbab ibn al-Aratt shpesh vizitonte shtëpinë e tyre dhe ia lexonte Kuranin Fatimes.[1]:156

Një ditë Omeri hyri në shtëpinë e tyre ndërsa Khabbab po lexonte dhe kërkoi të dinte se çfarë ishte "balderdash". Kur ata mohuan se ishte lexuar ndonjë gjë, Umeri e kapi Seidin dhe e rrëzoi në dysheme. Fatimeja u ngrit në këmbë për të mbrojtur burrin e saj dhe Omeri e goditi aq fort sa i doli gjak. Çifti pranoi se ishin myslimanë. Me shikimin e gjakut, Omeri u pendua për atë që kishte bërë dhe kërkoi të shihte se çfarë kishin lexuar. Ishte Ta-Ha, që më vonë u bë sureja e njëzetë e Kuranit. I impresionuar nga bukuria e fjalëve, Omeri vendosi të bëhej mysliman.[1]:156–157[2]:205–206

Emigrimi në Medine

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sa'idi iu bashkua emigrimit të përgjithshëm në Medine në vitin 622 dhe në fillim banoi në shtëpinë e Rifa'a ibn Abdul-Mundhir. Ai u bë vëlla në Islam i Rafi ibn Malikut nga fisi Zurejk;[2]:299 por një traditë alternative e emërton vëllain e tij në Islam si Talhah ibn Ubejdullah.[2]:165

Seidi dhe Talha e humbën Betejën e Bedrit, sepse Muhamedi i dërgoi ata përpara si spiun për të raportuar mbi lëvizjet e karvanitEbu Sufjanit. Kur dëgjuan se e kishin humbur karvanin, u kthyen në Medine, vetëm për të parë se Muhamedi dhe ushtria e tij tashmë kishin arritur në Bedr. Ata u nisën për në Bedër dhe takuan ushtrinë fitimtare që po kthehej në Turban. Megjithatë, Muhamedi u dha atyre një pjesë të Maal e Ganimat (plaçkë lufte) sikur të kishin qenë të pranishëm.[1]:329[2]:299–300

Seidi mori pjesë në të gjitha betejat e tjera në të cilat Muhamedi personalisht luftoi.[2]:300 Ai shërbeu si sekretar i Muhamedit dhe regjistroi vargjet e Kuranit.[3]

Gjatë kohës së kalifëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kohën e Muavijes I (s. 661–680) ai ishte guvernator i Kufes.[2]:301

Ai vdiq në vitin 671 të erës sonë (51 hixhri) gjatë sundimit të Muavijes I[3] në el-Akik. Trupi i tij u transportua përsëri në Medine dhe u varros atje nga Saad ibn Ebi Vakkas dhe Abdullah ibn Omer.[2]:300–301

Seidi tha se Muhamedi njëherë ua garantoi Xhenetin dhjetë burrave që ishin atëherë të pranishëm dhe i emëroi nëntë prej tyre. Pastaj ai la të kuptohet se njeriu i dhjetë kishte qenë ai vetë.[2]:300[5] Kjo histori e të dhjetëve të cilët u përgëzuan me Xhenet u vërtetua nga një tjetër prej të Dhjetëve, Abd el-Rahman ibn Avf.[6]

  1. ^ a b c d e f Muhammad ibn Ishaq. Sirat Rasul Alalh. Translated by Guillaume, A. (1955). The Life of Muhammad. Oxford: Oxford University Press.
  2. ^ a b c d e f g h i Muhammad ibn Saad. Kitab al-Tabaqat al-Kabir vol. 3. Translated by Bewley, A. (2013). The Companions of Badr. London: Ta-Ha Publishers.
  3. ^ a b c Hughes, T. P. (1885/1999). "Sa'id ibn Zaid" in Dictionary of Islam, p. 555. New Delhi.
  4. ^ "Sa'id ibn Zayd" (në anglisht). Sunnah Online. Marrë më 10 nëntor 2022.
  5. ^ "Abu Dawud 40:4632". Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2015. Marrë më 6 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Tirmidhi 46:3747.