Hisham ibn el As

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhamia Hisham ibn el As në Bengaz

Hisham ibn el As ibn Wa'il el Sahmi (Arabisht: هشام بن العاص بن وائل السهمي) është djali i El As ibn Wa'il dhe vëllai i Amr ibn el-As. Ai u konvertua në Islam para hixhretit, por nuk dihet se në cilin vit u bë myslimanë.[1] Hishami tentoi të migroj në Medine së bashku me Omerin, por familja e tij i'a prishën planet. Më vonë ai migroi në Medine me Ajashin.[2]

Ai u vra në Betejën e Jarmukit në vitin e 13-të pas hixhretit.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ibn Hisham, Volume 1
  2. ^ Ibn Hisham, Volume 1
  3. ^ The Honesty at Yarmouk Arkivuar 2 mars 2012 tek Wayback Machine By Raeesa Nurani