Bilal ibn Ribah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bilal ibn Rabah al-Habashi
بلال بن رباح
Të dhënat personale
Lindi më: rreth 580
Lindi në: Meka, Arabia Saudite
Vdiq më: 2 mars 640 (59 vjeç)
Vdiq në: Damask ose Medina


Bilal ibn Rabah (arabisht: بلال بن رباح) ose Bilal al-Habashi (580-640) ishte Etiopian me origjinë nga Habesha, shoqërues i pejgamberit Muhammed (paqja qoftë mbi të) i cili ka lindur në Meka dhe i cili konsiderohet muezini i parë i zgjedhur nga vetë pejgamberi (paqja qoftë mbi të).

Bilal ibn Ribah ishte shok i profetit Muhamed.