Ubejde ibn el-Harith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ubejde ibn el-Harith ose el Haris (Arabisht: عبيدة بن الحارث‎‎) ishte një nga sahabët e Muhammedit.

Ai ishte djali i El-Harith ibn Muttalib ibn Abdmanaf ibn Kusej.[1][2] Nëna e tij Sukejle bint Khuza'i ishte prej fisit Thaqif. Ai kishte dy vëllezër, El Tufejl dhe El Husejn. Ubejde përshkruhet si "i mesëm, zeshkan me fytyrë të bukurë."[2]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ubejde u bë muslimanë para se Muhammedi të hyjë në shtëpinë e Arkamit.[2] Në listën e njerëzve që e pranuan islamin, Ubejde është personi i dymbëdhjetë.[1]

Disa thojnë se Ubejde ishte i pari i cili Muhammedi i'a dha flamurin në ekspeditën ushtarake, e disa të tjerë thojnë që Hamza ishte i pari.[3] Në prill 623, Muhammedi e dërgoi Ubejden me një pjesë të gjashtëdhjetë ushtarë Muhaxhirun në luginën Rabigh. Ata e kapën një karavan kurejshit i cili po kthehej nga Siria në mbrojtjen e Ebu Sufjan ibn Harbit dhe 200 ushtarë.[3][4][5][6][7]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ubejde u vra në Betejën e Bedrit, ku Utbah ibn Rabi'ah i'a preu këmbën. Ai u varros në El-Safra.[3]

Pas vdekjes së tij, e veja e tj, Zejnep u bë grua e pestë e Muhammedit.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Muhammad ibn Ishaq, Sirat Rasul Allah. Translated by Guillaume, A. (1955). The Life of Muhammad, p. 116. Oxford: Oxford University Press.
  2. ^ a b c Muhammad ibn Saad, Tabaqat vol. 3. Translated by Bewley, A. (2013). The Companions of Badr, p. 36. London: Ta-Ha Publishers.
  3. ^ a b c Ibn Saad/Bewley, p. 37.
  4. ^ Ibn Ishaq/Guillaume, p. 281.
  5. ^ Haykal, M. H. (1935). Translated by al-Faruqi, I. R. A. (1976). The Life of Muhammad, p. 256. Chicago: North American Trust Publications.
  6. ^ Mubarakpuri, S. R. (1979). Ar-Raheeq Al-Maktum (The Sealed Nectar), p. 92. Riyadh: Darussalem Publishers.
  7. ^ Hawarey, Dr. Mosab (2010). The Journey of Prophecy; Days of Peace and War (Arabic). Islamic Book Trust. {{cite book}}: Lidhje e jashtme në |first= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Note: Book contains a list of battles of Muhammad in Arabic, English translation available here
  8. ^ Ibn Hisham note 918.