Georgi Zhukov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Georgi Zhukov

Georgy Konstantinovich Zhukov [a] ( 1 dhjetor - 18 qershor 1974) ka qene një gjeneral i Ushtrisë së Kuqe Sovjetike , i cili u bë Shefi i Shtabit të Përgjithshëm , Zëvendës Komandanti i Përgjithshëm, Ministri i Mbrojtjes dhe një anëtar i Byrosë Politike . Gjatë Luftës së Dytë Botërore ai mori pjesë në beteja të shumta, në fund të fundit komandoi Frontin e Parë Bjellorus në Betejën e Berlinit , që rezultoi në humbjen e Gjermanisë naziste dhe në fund të Luftës në Evropë .

Në njohjen e rolit të Zhukov në Luftën e Dytë Botërore, ai u zgjodh për të pranuar personalisht Instrumentin e dorëzimit gjerman dhe për të inspektuar Paraden e Fitores së Moskës të vitit 1945 .

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në një familje fshatare të varfër në Strelkovka, Maloyaroslavsky Uyezd , guvernator i Kalugës (tani u bashkua në qytetin e Zhukov në Zhukovsky të rrethit të Kalugës në Rusinë moderne), Zhukov u bë një furrier i mësimit në Moskë .

Lufta e Parë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1915 Ushtria e Perandorisë Ruse e rekrutoi; ai shërbeu në radhë të parë në Regjimentin e 106-të të Kalorësisë së Rezervave (më pas quhej Regjimenti i 10-të Dragoon Novgorod). [1] [2] Gjatë Luftës së Parë Botërore , Zhukov u dha Kryqin e Shën Gjergjit dy herë, dhe u promovua në gradën e oficerit të paautorizuar për guximin e tij në betejë. Ai u bashkua me Partinë Bolshevike pas Revolucionit të Tetorit të 1917; në qarqet e Partisë, prejardhja e tij e varfërisë u bë një pasuri e rëndësishme. Pas rikuperimit nga një rast serioz i tifusit, ai luftoi në Luftën Civile të Rusisë gjatë periudhës 1918-1921, duke shërbyer me Ushtrinë e Parë Kalorësisë , midis formacioneve të tjera. Ai mori dekorimin e Urdhrit të Bannerit të Kuq për pjesën e tij në nënshtrimin e Rebelimit të Tambovit në vitin 1921. [3]

Shërbimi i hershëm i paqes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Georgy Zhukov, komandant i Regjimentit 39 Cavalry Buzuluk, Divizioni i 7-të Cavalry Samara (1923)

Në fund të majit 1923, Zhukov u bë komandant i Regjimentit 39 të Kalorësisë. [4] Në vitin 1924, ai hyri në Shkollën e Lartë të Kalorësisë, [5] nga e cila u diplomua vitin e ardhshëm, duke u kthyer më pas për të urdhëruar të njëjtin regjiment. [6] Në maj të vitit 1930, Zhukov u bë komandant i Brigadës së dytë Cavalry të Divizionit të 7 Cavalry. [7] Në shkurt 1931, ai u emërua Ndihmës Inspektor i Kalorësisë së Ushtrisë së Kuqe. [8] Në maj të vitit 1933, Zhukov u emërua komandant në divizionin e katërt të kalorësisë. [8] Në vitin 1937, ai u bë komandant i Trupave të 3 Cavalry, më vonë i Korpusit të 6 Cavalry. [8] [9] Në vitin 1938, ai u bë zëvendës komandant i Rrethit Ushtarak Belorussian për kalorësi. [8] [10]

Khalkhin Gol në Barbarossa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1938, Zhukov u urdhërua të komandonte grupin e parë ushtarak të Mongolisë dhe pa veprime kundër Kwantung Army të Japonisë në kufirin midis Mongolisë dhe shtetit japonez të Manchukuo . Kjo fushatë ishte një luftë e padeklaruar që zgjati nga viti 1938 deri më 1939. Ajo që filloi si një përleshje në kufi u përshkallëzua me shpejtësi në një luftë të plotë, me shtysën japoneze me rreth 80,000 trupa, 180 tanke dhe 450 avionë.

Këto ngjarje çuan në Betejën vendimtare strategjike të Gol Khalkhin (Nomonhan). Zhukov kërkoi përforcime të mëdha, dhe më 20 gusht 1939, filloi "ofensiva e tij sovjetike". Pas një breshëri masive të artilerisë, gati 500 [11] BT-5 dhe BT-7 tanke u avancuan, mbështetur nga mbi 500 [12] luftëtarë dhe bombardues. Ky ishte operacioni i parë luftarak i bombarduesit të Forcave Ajrore Sovjetike . [13] Fillimisht ofensiva u duk si një sulm tipik konvencional frontal. Sidoqoftë, dy brigada të tankeve fillimisht u mbajtën mbrapa dhe më pas urdhëruan të ecnin përpara në të dy anët, të mbështetura nga artileria e motorizuar, nga këmbësorët dhe nga rezervuarë të tjerë. Kjo manovër e guximshme dhe e suksesshme rrethoi Ushtrinë e 6-të Japoneze dhe kapi zonat e pambrojtura të furnizimit të pasuar të armikut. Deri më 31 gusht 1939, japonezët ishin pastruar nga kufiri i kontestuar, duke i lënë sovjetikët në mënyrë të qartë fitimtare. [13]

Kjo fushatë kishte rëndësi përtej rezultatit të menjëhershëm taktik dhe lokal. Zhukov demonstroi dhe testoi teknikat e përdorura më vonë kundër gjermanëve në Frontin Lindor të Luftës së Dytë Botërore . Këto inovacione përfshinin vendosjen e urave nënujore [14] dhe përmirësimin e kohezionit dhe efektivitetit të betejës së njësive të papërvojë duke shtuar disa trupa me përvojë, të forcuar në betejë, për të forcuar moralin dhe trajnimin e përgjithshëm. [15] Vlerësimi i problemeve të lidhura me performancën e tankeve të BT çoi në zëvendësimin e motorëve të tyre të benzinës (benzinë) me motorë me naftë dhe siguroi njohuri të vlefshme praktike që ishin thelbësore për suksesin në zhvillimin e tankeve të mesme T-34 të përdorura në Luftën e Dytë Botërore. Pas kësaj fushate, veteranët Nomonhan u transferuan në njësi që nuk kishin parë veprim, për të përhapur më mirë përfitimet e përvojës së tyre të betejës. [14]

Për fitoren e tij, Zhukov u shpall hero i Bashkimit Sovjetik . Megjithatë, fushata - dhe sidomos përdorimi pionierë i tankeve të Zhukov - mbeti pak i njohur jashtë vetë Bashkimit Sovjetik. Zhukov konsideroi Nomonhan përgatitje të paçmueshme për kryerjen e operacioneve gjatë Luftës së Dytë Botërore. [16]

Ushtrime ushtarake para luftës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhukov dhe Semyon Timoshenko në vitin 1940

Në vjeshtën e vitit 1940, GK Zhukov filloi përgatitjen e planeve për stërvitjen ushtarake në lidhje me mbrojtjen e kufirit perëndimor të Bashkimit Sovjetik, i cili në këtë kohë u shty më tej në perëndim për shkak të aneksimit të Polonisë Lindore. [17]

Në kujtimet e tij, Zhukov raporton se në këtë ushtrim ai ka komanduar forcat "Perëndimore" ose "Blue" (trupat e supozuara të pushtimit) dhe kundërshtari i tij ishte kolonel Gjeneral DG Pavlov , komandant i forcave "Lindore" ose " Trupat sovjetike). Ai vuri në dukje se "Blu" kishte 60 ndarje , ndërsa "Kuq" kishte 50 divizione. Zhukov në kujtimet e tij përshkruan ngjarjet e ushtrimit si të ngjashme me ngjarjet aktuale gjatë pushtimit gjerman. [18]

Siç raporton historiani Bobylev në artikullin e tij në "Revistën e Historisë Ushtarake", detajet aktuale të ushtrimeve janë raportuar ndryshe në kujtime të ndryshme të pjesëmarrësve të tyre. [19] Ai raportoi se kishte dy ushtrime, një më 2-6 janar 1941 (për drejtimin e Veri-Perëndimit), një tjetër më 8-11 Janar 1941 (për drejtimin Jug-Perëndim). [19] Në të parën forcat "perëndimore" sulmuan forcat "Lindore" më 15 korrik, por forcat "Lindore" kundërshtuan dhe deri më 1 gusht arritën kufirin origjinal. [19]

Në atë kohë (fillimi i ushtrimit), forcat "Lindore" kishin një avantazh numerik (për shembull, 51 ndarje të këmbësorisë kundër 41, 8811 tank kundër 3512), me përjashtim të armëve anti-tank. [19] Bobylev përshkruan se si në fund të ushtrimit forcat "Lindore" nuk arritën të rrethojnë dhe shkatërrojnë forcat "perëndimore", të cilat, nga ana e tyre, kërcënoheshin të rrethonin vetë forcat "Lindore". [19] I njëjti historian raportoi se loja e dytë u fitua nga "Easterners", që do të thotë se në tërësi, të dyja ndeshjet u fituan nga ana e komanduar nga Zhukov. [19] Sidoqoftë, ai vuri në dukje se ndeshjet kishin një disavantazh serioz pasi nuk e konsideronin sulmin fillestar nga forcat "perëndimore", por vetëm një sulm (më vonë) nga forcat "Lindore" nga kufiri fillestar. [19]

Sipas Marshallit Aleksandër Vasilevsky , humbja e lojërave luftarake të Trupave të Kuqe Pavlov kundër Zhukov nuk ishte e njohur gjerësisht, por fitorja e Trupave të Kuqe të Zhukov kundër Kulikut ishte propaganduar gjerësisht, gjë që krijoi një iluzion popullor të suksesit të lehtë për një ofensivë parandaluese. [20]

Më 1 shkurt 1941, Zhukov u bë shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Kuqe. [21]

Kontradiktat rreth një plani për luftë me Gjermaninë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej 2 shkurtit 1941, si Shefi i Shtabit të Përgjithshëm dhe Zëvendës Ministri i Mbrojtjes i BRSS, Zhukov mori pjesë në hartimin e "Planit Strategjik për vendosjen e forcave të Bashkimit Sovjetik në rast lufte me Gjermaninë dhe me aleatë ". [22] Plani u përfundua jo më vonë se më 15 maj 1941.

Disa studiues (për shembull, Viktor Suvorov ) pohojnë se, më 14 maj, komisari i Popullit Sovjetik i Mbrojtjes Semyon Timoshenko dhe Zhukov i sugjeruan Jozef Stalinit një sulm parandalues kundër Gjermanisë përmes Polonisë Jugore. Forcat sovjetike do të pushtonin kufirin e Vistulës dhe do të vazhdonin në Katowice apo edhe në Berlin (nëse ushtritë kryesore gjermane do të tërhiqen), ose bregdeti Baltik (duhet që forcat gjermane të mos tërhiqen dhe të detyrohen të mbrojnë Poloninë dhe Prusinë Lindore ). Sovietët sulmues duhej të arrinin në Siedlce , Deblin dhe pastaj të kapnin Varshavën përpara se të hynin në drejtim të jugperëndimit dhe të impononin humbjen përfundimtare në Lublin . [23]

Historianët nuk kanë dokumentet origjinale që mund të verifikojnë ekzistencën e një plani të tillë, ose nëse Stalini e pranoi atë. Në një transkript të një interviste më 26 maj 1965, Zhukov deklaroi se Stalini nuk e miratoi planin. Megjithatë, Zhukov nuk e sqaroi nëse ekzekutimi u përpoq. Që nga viti 1999, asnjë plan tjetër i miratuar për një sulm sovjetik nuk ishte gjetur. [24]

Lindja e Luftës së Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjenerali Georgy Zhukov duke folur më 1 shtator 1941.

Më 22 qershor 1941, Gjermania nisi Operacionin Barbarossa , një pushtim i Bashkimit Sovjetik. Në të njëjtën ditë, Zhukov u përgjigj me nënshkrimin e "Komisariatit të Mbrojtjes Nr. 3 të Direktivës së Popullit", i cili urdhëroi një kundërsulm të gjithanshëm nga forcat e Ushtrisë së Kuqe: ai komandoi trupat "të rrethojnë dhe shkatërrojnë grupin e armikut pranë Suwałki dhe për të kapur rajonin Suwałki deri në mbrëmjen e 24 qershorit "dhe" të rrethojnë dhe të shkatërrojnë grupin e armikut që pushton në drejtim Vladimir-Volynia dhe Brody "dhe madje" të kapin rajonin e Lublinit në mbrëmjen e 24 qershorit " . [25] Megjithë epërsinë numerike, kjo manovër dështoi dhe çorganizoi njësitë e Ushtrisë së Kuqe, u shkatërruan nga Wehrmacht. Zukov më pas pohoi se ai ishte i detyruar të nënshkruante dokumentin nga Joseph Stalin , pavarësisht nga rezervimet që ai ngriti. [26] Ky dokument thuhet se është shkruar nga Aleksandër Vasilevsky . [27]

Zhukov në kopertinën e revistës Life (31   korrik   1944)

Më 29 korrik 1941 Zhukov u hoq nga posti i tij i Shefit të Shtabit të Përgjithshëm. Në kujtimet e tij ai jep sugjerimin e tij për braktisjen e Kievit për të shmangur një rrethim si një arsye për të. [28] Të nesërmen vendimi u bë zyrtar dhe u emërua komandant i Frontit Rezervë . [28] Atje ai mbikqyri ofensivën e Yelnyës .

Më 10 shtator 1941 Zhukov u bë komandanti i Frontit të Leningradit . [29] Atje ai mbikëqyri mbrojtjen e qytetit .

Më 6 tetor 1941 Zhukov u emërua përfaqësues i Stavka për Rezervën dhe Fronet Perëndimore . [30] Më 10 tetor 1941 këto fronte u bashkuan në Frontin Perëndimor nën komandën e Zhukov. [31] Kjo pjesë pastaj mori pjesë në Betejën e Moskës dhe disa Beteja të Rzhev .

Në fund të gushtit 1942, Zhukov u bë zëvendëskomandanti në krye dhe u dërgua në frontin jugperëndimor për të marrë përgjegjësinë për mbrojtjen e Stalingradit . [32] Ai dhe Vasilevsky më vonë planifikuan kundërsulmin e Stalingradit . [33] Në nëntor Zhukov u dërgua për të koordinuar Frontin Perëndimor dhe Frontin Kalinin gjatë Operacionit Mars .

Në janar të vitit 1943 ai (së bashku me Kliment Voroshilov ) koordinonte veprimet e Fronteve Leningrad dhe Volkhov dhe Flotës Balltike në Operacion Iskra . [34]

Zhukov ishte një koordinator i Stavka -s në Betejën e Kurskut në korrik 1943. Sipas kujtimeve të tij, ai luajti një rol qendror në planifikimin e betejës dhe ofensivën jashtëzakonisht të suksesshme që pasoi. Komandanti i Frontit Qendror Konstantin Rokosovski , megjithatë tha se planifikimi dhe vendimet për Betejën e Kurskut u bënë pa Zhukov, se ai arriti vetëm pak para betejës, nuk mori vendime dhe u largua menjëherë më pas dhe se Zhukov e ekzagjeroi rolin e tij . [35]

Nga 12 shkurti i vitit 1944, Zhukov koordinoi veprimet e Fronteve të 1 Ukrainës dhe të 2 Ukrainës . [36] Më 1 mars 1944 Zhukov u emërua komandant i Frontit të parë ukrainas [37] deri në fillim të majit. [38] Gjatë operacionit sovjetik Operation Bagration , Zhukov koordinoi Frontet e para Bjellorusisht dhe Bjellorusisht , më vonë edhe Frontin e Parë të Ukrainës. [39] Më 23 gusht Zhukov u dërgua në Frontin e 3-të të Ukrainës për t'u përgatitur për përparimin në Bullgari . [40]

Më 16 nëntor ai u bë komandant i Frontit të Parë Bjellorus [41] cili mori pjesë në ofensivën Vistula-Oder dhe betejën për Berlinin . Ai u bëri thirrje trupave të tij që të "kujtojnë vëllezërit dhe motrat tona, nënat dhe baballarët tanë, bashkëshortet dhe fëmijët tanë të torturuar deri në vdekje nga gjermanët. . . Do të bëjmë një hakmarrje brutale për gjithçka ". Më shumë se 20 milionë ushtarë dhe civilë sovjetikë vdiqën si pasojë e luftës . Në një përsëritje të mizorive të kryera nga ushtarët gjermanë kundër civilëve sovjetikë në avancimin e lindjes në territorin sovjetik gjatë operacionit Barbarossa , marshimi perëndimor nga forcat sovjetike u shënua nga brutaliteti ndaj civilëve gjermanë, që përfshinte plaçkitje, djegie dhe përdhunime. [42]

Zhukov ishte i pranishëm kur zyrtarët gjermanë nënshkruan instrumentin e dorëzimit në Berlin. [43]

Shërbimi pas luftës nën Stalinin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kapitullimit gjerman, Zhukov u bë komandanti i parë i Zonës Sovjetike të Pushtimit në Gjermani . Më 10 qershor, Zhukov u kthye në Moskë për t'u përgatitur për Parada e Fitores në Moskë të vitit 1945 në Sheshin e Kuq . Më 24 qershor, Stalini e caktoi komandantin kryesor të paradës. Pas ceremonisë, në mbrëmjen e 24 qershorit, Zhukov shkoi në Berlin për të rifilluar komandën e tij. [44]

Gjatë majit 1945, Zhukov nënshkroi tre rezoluta lidhur me mbajtjen e një standardi të mjaftueshëm jetese për popullin gjerman që jetonte në zonën e okupimit sovjetik:

 • Rezoluta 063 (11 maj 1945): merret me sigurimin e ushqimit për njerëzit që jetojnë në Berlin
 • Rezoluta 064 (12 maj 1945): lejohet restaurimi dhe mirëmbajtja e aktiviteteve normale të sektorit të shërbimit publik të Berlinit
 • Rezoluta 080 (31 maj 1945): merrej me sigurimin e furnizimeve me qumësht për fëmijët që jetonin në Berlin.

Zhukov kërkoi nga qeveria sovjetike që të transportonte urgjentisht në Berlin 96,000 ton grurë, 60,000 ton patate, 50,000 kafshë dhe mijëra ton ushqime të tjera, si sheqeri dhe yndyra e kafshëve. Ai dha urdhra të rreptë që vartësit e tij të ishin "Hate Nazism, por respektojnë popullin gjerman", dhe të bëjë të gjitha përpjekjet e mundshme për të rivendosur dhe për të ruajtur një standard të qëndrueshëm jetese për popullsinë gjermane. [45]

Marshallët Zhukov dhe Rokosovski me Sokolovskin e Përgjithshëm largohen nga Porta e Brandenburgut pasi u dekoruan nga Montgomery

Nga 16 korriku deri më 2 gusht, Zhukov mori pjesë në Konferencën e Potsdamit me qeveritë e tjera Aleate. Si një nga katër komandantët kryesorë të forcave aleate në Gjermani, Zhukov krijoi marrëdhënie të mira me komandantët e tjerë, gjeneralin e ushtrisë Dwight D. Eisenhower , Marshallin britanik të terrenit Bernard Law Montgomery dhe Marshallit francez Jean de Lattre de Tassigny . Këta katër gjeneralë shkëmbyen pikëpamje për çështje të tilla si gjykimi i kriminelëve të luftës, rindërtimi i Gjermanisë, marrëdhëniet ndërmjet aleatëve dhe mposhtja e Perandorisë Japoneze. Eisenhower dukej se ishte veçanërisht i kënaqur dhe me respekt për marrëdhënien e tij me Zhukovin. Pasardhësi i Eisenhower, gjeneral Lucius Clay , gjithashtu vlerësoi miqësinë e Zhukov-Eisenhower dhe komentoi:

The Soviet-America relationship should have developed well if Eisenhower and Zhukov had continued to work together.[46]

Eisenhower, Zhukov dhe Drejtori i Përgjithshëm i Marshall Arthur , qershor 1945

Eisenhower, komandanti suprem i aleatëve në Perëndim, ishte një admirues i madh i Zhukovit, [47]   dhe të dy turne Bashkimin Sovjetik së bashku menjëherë pas fitores mbi Gjermaninë. [48]

Zhukov nuk ishte vetëm komandanti suprem ushtarak i Zonës Sovjetike të Pushtimit në Gjermani , por u bë Guvernatori i saj Ushtarak më 10 qershor 1945. Një hero lufte, jashtëzakonisht popullor me ushtrinë, Zhukov u pa nga Stalini si një kërcënim potencial për udhëheqjen e tij.   Ai zëvendësoi Zhukov me Vasily Sokolovsky më 10 prill 1946. Pas një sesioni të pakëndshëm të Këshillit Ushtarak Kryesor - në të cilin Zhukov u sulmua ashpër dhe u akuzua për mosbesueshmëri politike dhe armiqësi ndaj Komitetit Qendror të Partisë - ai u hoq nga posti i tij si Komandant i Përgjithshëm i Forcave Tokësore Sovjetike . [49] Ai u caktua komandën e rrethit ushtarak Odessa , larg nga Moska dhe mungonte në rëndësi strategjike dhe trupa. Ai mbërriti atje më 13 qershor. Zhukov pësoi një sulm në zemër në janar 1948, duke kaluar një muaj në spital. Në shkurt të vitit 1948, iu dha një postim tjetër dytësor, këtë herë komandën e rrethit ushtarak Ural . Tsouras e përshkroi lëvizjen nga Odesa në Uralet si një ulje nga një 'norma e dytë' në një detyrë të 'pestë'. [50]

Gjatë gjithë kësaj kohe, shefi i sigurisë Lavrentiy Beria me sa duket po përpiqej të rrëzonte Zhukovin. Dy vartës të Zhukov, Marshalli i Aviacionit Alexander Aleksandrovich Novikov dhe Gjeneral Lejtnant Konstantin Fyodorovitch Telegin (Anëtar i Këshillit Ushtarak të Frontit të Parë Bjellorus) u arrestuan dhe torturuan në burgun Lefortovo në fund të vitit 1945. Në një konferencë, të gjithë gjeneralët, përveç Drejtorit të Drejtorisë së Inteligjencës Filipp Ivanovich Golikov, mbrojti Zhukovin kundër akuzës për mungesën e luftës së luftës dhe ekzagjerimin e forcës gjermane naziste. Gjatë kësaj kohe Zhukov u akuzua për bonapartizëm . [51]

Në vitin 1946 u vranë shtatë karroca hekurudhore me mobilje që Zhukov po merrte në Bashkimin Sovjetik nga Gjermania. Në vitin 1948, banesat dhe shtëpitë e tij në Moskë u kontrolluan dhe u gjetën shumë gjëra të vjedhura nga Gjermania. [52] Në hetimin e tij Beria arriti në përfundimin se Zhukov kishte në pronësi 17 unaza ari, tre gemstones, fytyrat e 15 qaforeve të artë, më shumë se 4.000 metra pëlhurë, 323 copë lesh, 44 qilima të marra nga pallatet gjermane, 55 piktura dhe 20 armë " . [53] Zhukov pranoi në një memorandum për Zhdanov:

Këto incidente ironikisht u quajtën "Çështja e trofeve" në Bashkimin Sovjetik.

Kur mësoi për "fatkeqësitë" e Zhukovit - dhe megjithë moskuptimin e të gjitha problemeve - Eisenhower shprehu simpatinë e tij për shokun e tij në krahë. [54]

Në shkurt të vitit 1953, Stalini urdhëroi Zhukov të largohej nga posti i komandantit të rrethit ushtarak Ural, dhe pastaj e rikujtoi atë në Moskë. Disa mendime sugjeruan Zhukov për nevojën e shërbimit të Luftës Koreane ; por, në fakt, gjatë një muaji në Moskë, Stalini nuk i dha Zhukov ndonjë detyrë. Në orën 9:50   jam më 5 mars 1953, Stalini papritmas vdiq. Pas kësaj ngjarjeje, jeta e Zhukov hyri në një fazë të re.

Arsyet për Zhukovin ngrihen dhe bien nën Stalinin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Zhukov ishte një nga vetëm disa njerëz që e kuptuan personalitetin e Stalinit. Si Shefi i Shtabit dhe më vonë zëvendëskomandanti suprem, Zhukov kishte qindra takime me Stalinin, si privatë dhe gjatë konferencave të Stavka . Rrjedhimisht, Zhukov e kuptoi mirë personalitetin dhe metodat e Stalinit. Sipas Zhukov, Stalini ishte një person i fortë dhe sekret, por ai ishte gjithashtu i nxehtë dhe skeptik. Zhukov ishte në gjendje të vlerësonte gjendjen e Stalinit: për shembull, kur Stalini hynte thellë në tubin e tij të duhanit, kjo ishte një shenjë e një humor të mirë. Në anën tjetër, nëse Stalini dështoi të ndizte tubin e tij sapo të dilte nga duhani, kjo ishte një shenjë e një bujë të afërt. [55] Njohuria e tij e jashtëzakonshme për personalitetin e Stalinit ishte një pasuri dhe ai lejoi që ai të merrej me grindjet e Stalinit në një mënyrë që gjeneralët e tjerë sovjetikë nuk mundën. [56] Të dy Zhukov dhe Stalini ishin të nxehtë, por të dy ata bënë lëshime për të mbështetur marrëdhëniet e tyre.

Ndërkohë që Zhukov e shihte marrëdhënien e tij me Stalinin si një prej të nënshtruarve, Stalini ishte në frikë dhe ndoshta xheloz për Zhukovin. Të dy ishin komandantë ushtarakë, por përvoja e Stalinit ishte e kufizuar në një gjeneratë të mëparshme të luftës jo të mekanizuar. Në të kundërt, Zhukov kishte shumë ndikim në zhvillimin e operacioneve bashkëkohore bashkëkohore të ushtrive shumë të mekanizuara. Dallimet në këto outlooks ishin shkaku i shumë mosmarrëveshjeve të stuhishme mes të dyve në takimet sovjetike Stavka. Sidoqoftë, Zhukov ishte më pak kompetent se Stalini si një politikan, një pamjaftueshmëri që llogariste për shumë dështime Zhukov në politikën sovjetike. Në fakt, mungesa e vullnetit të Stalinit për të vlerësuar Zhukovin përtej aftësive ushtarake të marshallit ishte një nga arsyet pse Stalini i kujtoi Zhukovut nga Berlini. [2]

Një element tjetër i rëndësishëm i marrëdhënieve të tyre ishte drejtësia e Zukovit ndaj Stalinit. Stalini ishte largpamës i mbytjes së shumë prej shoqëruesve të tij dhe e kritikoi hapur. [57] Shumë njerëz rreth Stalinit, përfshirë Beria, Yezhov, Mekhlis dhe të tjerë, ndjenë nevojën për të kënaqur Stalinin për të qëndruar në anën e tij të mirë. [58] Zhukov, nga ana tjetër, ishte kokëfortë e gatshme për të shprehur pikëpamjet e tij, shpesh duke shkuar hapur ndaj mendimit të Stalinit deri në pikën e rrezikimit të karrierës dhe jetës së tij. Argumenti i tij i nxehtë me Stalinin mbi çështjen e braktisjes së Kievit në qershor 1941 ishte një shembull tipik i qasjes së Zhukov. [59] Kjo pavarësi në të menduarit e Zhukovit fitoi respektin e Stalinit. Ajo shkaktoi Zhukov vështirësi të konsiderueshme me Stalinin në disa raste, por ishte arsyeja kryesore që vendimmarrja e Stavka u bë më objektive dhe efektive.

Ngritja dhe renia pas Stalinit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas vdekjes së Stalinit, Zhukov u kthye në favor, duke u bërë zëvendësministër i Mbrojtjes në vitin 1953. Ai më pas kishte një mundësi për të hakmarrë veten në Beria.

Arrestimi i Berias[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me vdekjen e papritur të Stalinit, Bashkimi Sovjetik ra në një krizë lidershipi. Georgy Maximilianovich Malenkov u bë përkohësisht Sekretari i Parë. Malenkov dhe aleatët e tij u përpoqën të pastronin ndikimin e Stalinit dhe kulmin e personalitetit; megjithatë, vetë Malenkovi nuk pati guximin ta bënte këtë vetëm. Për më tepër, Lavrentiy Beria mbeti e rrezikshme. Politikanët kërkuan përforcim nga ushtarakët e fuqishëm dhe prestigjozë. Në këtë çështje, Nikita Hrushovi zgjodhi Zhukovin sepse të dy kishin krijuar një marrëdhënie të mirë, dhe përveç kësaj, gjatë Luftës së Dytë Botërore, Zhukov kishte shpëtuar dy herë nga Hrushovi nga akuzat e rreme. [60] [61]

Më 26 qershor 1953, një Malenkov u mblodh një takim i posaçëm i Byrosë Politike Sovjetike. Beria erdhi në takim me një ndjenjë të pakëndshme sepse u thirr me ngut - me të vërtetë, Zhukov kishte urdhëruar gjeneralin Kirill Moskalenko që në mënyrë të fshehtë të përgatisë një forcë speciale dhe lejoi forcën që të përdorë dy makina speciale të Zhukov dhe Bulganin (që kishin xham të zi) për të depërtuar në mënyrë të sigurtë në Kremlin . Zhukov gjithashtu e urdhëroi atë të zëvendësonte Gardën MVD me rojen e rrethit ushtarak të Moskës. Në këtë takim, Hrushovi, Malenkovi dhe aleatët e tyre kanë denoncuar "elementin imperialist Beria" për veprimtaritë e tij "anti-partiake", "anti-socialiste", "ndarjen e mbjelljeve" dhe "duke vepruar si spiun i Anglisë" krime të tjera. Së fundi, Hrushovi sugjeroi përjashtimin e Beria nga Partia Komuniste dhe sjelljen e tij para një gjykate ushtarake . Menjëherë, forca speciale e përgatitur nxitoi. Zhukov vetë u ngjit në Beria dhe bërtiti: "Duart lart! Me ndiq mua!" . Beria u përgjigj, në një panik, "O shokë, çfarë është çështja? Vetëm uluni. " Zhukov bërtiti përsëri, "Mbyll, ju nuk jeni komandanti këtu! Shoku, arrestoni këtë tradhtar! " . Forcat speciale të Moskalenko iu bindën. [62] [63]

Zhukov ishte anëtar i gjykatës ushtarake gjatë gjyqit të Beria, i cili u drejtua nga Marshalli Ivan Konev . [64] Më 18 dhjetor 1953, Gjykata Ushtarake e dënoi Beria me vdekje. Gjatë varrimit të Beria, Konev komentoi: "Dita që ky njeri ka lindur meriton të jetë i mallkuar!" . Pastaj Zhukov tha: "E konsiderova si detyrën time për të kontribuar pjesën time të vogël në këtë çështje (arrestimin dhe ekzekutimin e Beria)." [62] [63]

Ministri i Mbrojtjes dhe anëtarësimi në BE i Byrosë Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Nikolai Bulganin u bë kryeministër në vitin 1955, ai caktoi ministrin e mbrojtjes Zhukov. [64] Zhukov mori pjesë në shumë aktivitete politike. Ai kundërshtoi me sukses rivendosjen e sistemit të Komisarit , sepse Partia dhe udhëheqësit politikë nuk ishin ushtarakë profesionalë dhe kështu fuqia më e lartë duhet të binte te komandantët e ushtrisë. Deri në vitin 1955, Zhukov kishte dërguar dhe marrë letra nga Eisenhower. Të dy liderët ranë dakord se dy superfuqitë duhet të bashkëjetojnë në mënyrë paqësore. [65] Në korrik të vitit 1955, Zhukov - së bashku me Hrushovi, Bulganin, VM Molotov dhe AA Gromyko - morën pjesë në një konferencë të Samitit në Gjenevë pasi BRSS nënshkroi një traktat paqeje me Austrinë dhe tërhoqi ushtrinë e saj nga ai vend.

Zhukov ndoqi urdhrat nga kryeministri i atëhershëm Georgy Malenkov dhe udhëheqësi i Partisë Komuniste Hrushov gjatë pushtimit të Hungarisë pas Revolucionit Hungarez të 1956-ës . [66] Së bashku me shumicën e anëtarëve të Presidiumit , ai i kërkoi Hrushovit të dërgonte trupa për të mbështetur autoritetet hungareze dhe për të siguruar kufirin austriak. Zhukov dhe shumica e Presidiumit nuk ishin, megjithatë, të etur për të parë një ndërhyrje të plotë në Hungari. Zhukov madje rekomandoi tërheqjen e trupave sovjetike kur dukej se ata do të duhej të merrnin masa ekstreme për të shtypur revolucionin. Gjendja në Presidium ndryshoi përsëri kur kryeministri i ri i Hungarisë, Imre Nagy , filloi të fliste për tërheqjen e Hungarisë nga Pakti i Varshavës . Kjo bëri që sovjetët të sulmonin revolucionarët dhe ta zëvendësonin Nagyin me János Kádár . Në të njëjtat vite, kur Britania e Madhe, Franca dhe Izraeli pushtuan Egjiptin gjatë krizës së Suezit , Zhukov shprehu mbështetjen për të drejtën e vetë-mbrojtjes së Egjiptit. Në tetor 1957, Zhukov vizitoi Jugosllavinë dhe Shqipërinë në bordin e klasës Chapayev Kuibishev , duke u përpjekur për të riparuar ndarjen Titos- Stamin të vitit 1948. [67] Gjatë udhëtimit, Kuibyshev hasi në njësitë e Flotës së Gjashtë të Shteteve të Bashkuara - "nderimet e kaluara" u shkëmbyen midis anijeve.

Mposhtja e "Grupit Antipartik" dhe rënia pasuese e pushtetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ditëlindjen e tij të 60-të (më 1956), Zhukov mori heroin e tij të katërt të Bashkimit Sovjetik - duke e bërë atë personin e parë që mori katër herë nderin. (E vetmja marrëse tjetër e kohës ishte Leonid Brezhnev ). Ai u bë profesionisti më i lartë ushtarak i cili ishte gjithashtu anëtar i Presidiumit të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste. Ai më tej u bë një simbol i fuqisë kombëtare. Prestini i Zhukov ishte edhe më i lartë se policia dhe agjencitë e sigurisë të BRSS, dhe kështu rekindled shqetësimet në mesin e udhëheqësve politikë. Për shembull, duke shkuar edhe më shumë se Hrushovi, Zhukov kërkoi që agjencitë politike në Ushtrinë e Kuqe t'i raportonin para Partisë. Ai kërkoi një dënim zyrtar të krimeve të Stalinit gjatë Pushimit të Madh .   Ai gjithashtu mbështeti justifikimin politik dhe rehabilitimin për MN Tukhachevsky , VK Blyukher , AI Yegorov dhe shumë të tjerë. Në përgjigje, kundërshtarët e tij e akuzuan atë për të qenë reformator dhe Bonapartist . Një ziliqar dhe armiqësi e tillë doli të jetë faktori kryesor që çoi në rënien e tij më vonë. [68]

Marrëdhënia midis Zhukov dhe Hrushovit arriti kulmin e saj gjatë Kongresit XX të Partisë Komuniste (1956). Pasi u bë Sekretari i Parë i Partisë, Hrushovi u shpërngul në trashëgimin e Stalinit dhe kritikoi "kulmin e personalitetit" të tij. Për të përfunduar akte të tilla befasuese, Hrushovi kishte nevojë për miratimin, ose të paktën për pranimin e ushtrisë, të kryesuar nga ministri i mbrojtjes Zhukov.

Në seancën plenare të Komitetit Qendror të PSHDK-së të mbajtur në qershor 1957, Zhukov mbështeti Hrushovit kundër " Grupit Anti-Partisë ", që kishte shumicën në Presidium dhe votoi për të zëvendësuar Hrushovin si Sekretar i Parë me Bulganin. Në atë plenum, Zhukov tha:

Në të njëjtën seancë, "Grupi Anti-Partisë" u dënua dhe Zhukov u bë anëtar i Presidiumit. Por, në të njëjtin vit, ai u hoq nga Presidiumi i Komitetit Qendror të Partisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes, duke hyrë në pension të detyruar në moshën 62 vjeçare. Këto gjëra ndodhën pas shpine, kur ai ishte në një udhëtim në Shqipëri me ftesë të gjeneralit. Col. Beqir Balluku . [69] E njëjta çështje e Krasnaya Zvezda ( Red Star ) që njoftoi kthimin e Zhukovit gjithashtu raportoi se ai ishte liruar nga detyrat e tij. [70] Sipas shumë studiuesve, politikanët sovjetikë (duke përfshirë edhe Hrushovin vetë) kishin një frikë të thellë të "njerëzve të fuqishëm". [71] [72]

Dalja në pension[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga fotografitë e fundit të marshallit

Pasi u detyrua të dilte nga qeveria, Zhukov qëndroi larg politikës. Shumë njerëz - duke përfshirë edhe ish vartësit - i paguanin shpesh vizita, iu bashkuan atij në ekskursione gjuetie dhe u bë nostalgjike. Në shtator të vitit 1959, ndërsa vizitonte Shtetet e Bashkuara , Hrushovi i tha Presidentit amerikan Eisenhower se pension Marshal Zhukov "i pëlqente peshkimi" (Zhukov ishte në fakt një aquarist prirur [73] ). Eisenhower, në përgjigje, i dërgoi Zhukovit një grup të peshkimit. Zhukov e respektoi këtë dhuratë aq shumë saqë thuhet se ai e ka përdorur ekskluzivisht trajtimin e peshkimit Eisenhower për pjesën e mbetur të jetës së tij. [74]

Pasi Hrushovi u rrëzua në tetor 1964, Brezhnev rivendosi Zhukovin për të favorizuar (megjithëse jo për pushtet) në një masë për të përdorur popullaritetin e Zhukov për të forcuar pozitën e tij politike. Emri i Zhukov u vu përsëri në sy të publikut kur Brezhnev lionizoi Zhukov në një fjalim për përkujtimin e Luftës së Madhe Patriotike. Më 9 maj 1965, Zhukov u ftua të ulej në gjykatën e Mauzoleut të Leninit dhe të nderohej të rishikoje paradën e forcave ushtarake në Sheshin e Kuq . [75]

Zhukov kishte filluar të shkruante kujtimet e tij "Reminiscences and Reflections" ( Воспоминания и размышления ) në vitin 1958. Ai tani punoi intensivisht tek ata, të cilat së bashku me shëndetin e përkeqësuar në mënyrë të vazhdueshme, shërbyen për të përkeqësuar sëmundjen e zemrës . Në dhjetor të vitit 1967, Zhukov kishte një goditje të rëndë. Ai u shtrua në spital deri në qershor të vitit 1968 dhe vazhdoi të merrte trajtim mjekësor dhe rehabilitues në shtëpi nën kujdesin e gruas së tij të dytë, Galina Semjonova, një ish oficer në Korpusin Mjekësor. Pashimi e la atë të paralizuar në anën e majtë dhe fjalimi i tij u përplas dhe ai mund të ecë me ndihmën. Kujtimet e tij u botuan në vitin 1969 dhe u bënë një shitës më i mirë. Brenda disa muajsh nga data e publikimit të kujtimeve të tij, Zhukov kishte marrë më shumë se 10,000 letra nga lexuesit që ofruan komente, shprehën mirënjohje, dhanë këshilla ose lëvdata lavished. Me sa duket, Partia Komuniste ftoi Zhukovin të merrte pjesë në Kongresin XXIV në vitin 1971, por ftesa u shfuqizua. [76]

Më 18 qershor 1974, Zhukov vdiq pas një goditje tjetër. Në kundërshtim me vullnetin e fundit Zhukov për një të krishterë ortodokse varrimit, dhe pavarësisht kërkesave të familjes në udhëheqjen e lartë të vendit, [77] trupi i tij u dogj dhe hiri i tij u varrosën në Kremlin Wall nekropolit së bashku me gjeneralët e tjerë dhe Marshals të Bashkimit Sovjetik dhe më vonë Federata Ruse. Në vitin 1995, një statujë e madhe e tij u ngrit para Muzeut Historik Shtetëror që e përshkruante atë në një kalë [78] .

Në 100 vjetorin e lindjes së Zhukovit , në varrin e tij u krye një shërbim përkujtimor ortodoks panikhida , shërbimi i parë i tillë në historinë e Nekropolës së Murit të Kremlinit. [79]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Babai : Konstantin Artemjevic Zhukov (1851-1921), një këpucar. Konstantini ishte një jetim i cili u adoptua nga znj. Anuska Zhukova në moshën dy vjeçare.
 • Nëna : Ustinina Artemievna Zhukova (1866-1944), një fermer i ardhur nga një familje e varfër. Sipas Zhukov nëna e tij ishte një njeri me forcë të konsiderueshme që mund të kryejë pesë vënë (rreth 80 kilogram) e grurit mbi shpatullat e saj. Zhukov mendonte se kishte trashëguar forcën e tij nga nëna e tij.
 • Motra plak : Maria Kostantinovna Zhukova (b. 1894).
 • Vëllai i vogël : Aleksei Konstantinoviç Zhukov (1901) vdiq para kohe.
 • Gruaja e parë : Alexandra Dievna Zuikova (1900-1967), bashkëshortja e zakonshme që nga viti 1920, u martua në vitin 1953, u divorcua në vitin 1965. Vdiq pas një goditje.
 • Gruaja e dytë: Galina Alexandrovna Semyonova (1926 -1973 [80] ), kolonel , oficer ushtarak në Trupat Mjekësore Sovjetik, ka punuar në Burdenko spitalin, i specializuar në terapi. E martuar më 1965. Vdiq kanceri i gjirit .
 • Vajza e parë : Era Zhukova (b. 1928), nëna nga Alexandra Dievna Zukova.
 • Vajza e dytë Margarita Zhukova (1929-2010), nëna e Maria Nikolaevna Volokhova (1897-1983).
 • Vajza e tretë : Ella Zhukova (1937-2010), nëna nga Alexandra Dievna Zukova.
 • Vajza e katërt : Maria Zhukova (viti 1957), nëna nga Galina Alexandrovna Semyonova.

Kontradiktat dhe lavdërimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vlerësimet e karrierës së Zukovit ndryshojnë. Për shembull, historiani Konstantin Zaleski tha se Zhukov ekzagjeroi rolin e tij në Luftën e Dytë Botërore. [81] Marshalli Konstantin Rokosovski tha se planifikimi dhe vendimet për Betejën e Kursk u bënë pa Zhukov, se ai arriti vetëm pak para betejës, nuk mori vendime dhe u largua shumë shpejt pas. [35] Andrei Mertsalov deklaroi se Zhukov ishte i vrazhdë dhe i papërgjegjshëm. Mertsalov akuzoi më tej Zhukovin për vendosjen e rregullave të panevojshme dhe tmerrësisht të rrepta ndaj vartësve të tij. [82]

Të tjerë theksojnë qasjen "diktatoriale" të Zhukovit. Për shembull, gjeneralmajor PG Grigorienko tha se Zhukov kërkoi pajtim të pakushtëzuar me urdhrat e tij. Disa shembuj të dukshëm për këto pika përfshijnë kohën, më 28 shtator 1941, se Zhukov dërgoi telegramin shifror nr. 4976 për komandantët e Frontit të Leningradit dhe të Marinës Balltike, duke njoftuar se do të qëlloheshin të burgosurit e kthyer dhe familjet e ushtarëve të kapur nga gjermanët. [83] Ky urdhër u botua për herë të parë në vitin 1991 në revistën ruse Начало (Fillimi) Nr. 3. Në të njëjtin muaj, Zhukov me sa duket urdhëroi që çdo ushtar i cili u largua nga pozicionet e tij do të qëllonte. [84]

Disa historianë thanë se Zhukov ishte një "ushtar i zakonshëm", i cili ishte i patolerueshëm nga humbja e jetës së forcave të tij.   Të tjerë si AV Isaev e hedhin poshtë këtë ide dhe citojnë disa nga urdhrat e Zhukovit të ruajtur nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë dhe Qeveria e Moskës për të provuar se Zhukov u kujdes për jetën e ushtarëve të tij:

Zhukov gjithashtu mori shumë komente pozitive, kryesisht nga shokët e tij të Ushtrisë, nga Ushtria Moderne Ruse dhe nga bashkëkohësit e tij aleatë. Gjenerali i Ushtrisë Eisenhower deklaroi se, për shkak të arritjeve të Zhukovit që luftonin nazistët, Kombet e Bashkuara i detyroheshin atij shumë më tepër se çdo udhëheqës tjetër ushtarak në botë.

Marshalli i Bashkimit Sovjetik, Aleksandër Vasilevski, komentoi se Zhukov është një nga komandantët më të shquar dhe të shkëlqyer ushtarakë të Forcës Ushtarake Sovjetike. [85] Gjeneral Major Sir Francis de Guingand, shefi i Shtabit të Terren Marshall Bernard Montgomery , e përshkroi Zhukov si një person miqësor. [86] Shkrimtari amerikan John Gunther , i cili e ka takuar Zhukov shumë herë pas luftës, tha se Zhukov ishte më miqësor dhe më i sinqertë sesa ndonjë nga udhëheqësit e tjerë sovjetikë. [87] John Eisenhower - djali i Dwight Eisenhower - pretendoi se Zhukov ishte me të vërtetë i ndezur dhe ishte mik i tij. [65] Albert Axell në punën e tij "Marshall Zhukov, ai që rrahu Hitlerin" pohoi se Zhukov është një gjeni ushtarak si Aleksandri i Madh dhe Napoleoni . Axell gjithashtu komentoi se Zhukov është një komunist besnik dhe një patriot. [88]

Me pas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti rus Dmitri Medvedev hedhur një kurorë në një monument të Zhukov në Ulaanbaatar , ndërsa në një vizitë shtetërore në Mongoli në gusht 2009.
Marshall Zhukov përshkruhet në fasadën e Përkujtimit të Fitores, Prokhorovka , Rusi

Zhukov ishte një marrës i dekoratave. Veçanërisht ai u dha Herën e Bashkimit Sovjetik katër herë. Përveç Zhukov, vetëm Leonid Brezhnev ishte një marrës katër herë (këto të fundit ishin të vetëshpallura).

Zhukov ishte një nga tre marrësit që morën dy herë Renditja e Fitores . Ai u nderua gjithashtu nga shumë vende të tjera. Një listë e pjesshme është paraqitur më poshtë.

Dekorata ruse perandorake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryqi i Shën Gjergjit (klasa e tretë dhe e katërt)

Urdhera dhe medalje sovjetike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hero i Bashkimit Sovjetik (29 gusht 1939, 29 korrik 1944, 1 qershor 1945, 1 dhjetor 1956)
Urdhri i Fitores (Serial Nr. 1, 10 Prill 1944 dhe Serial Nr. 5, 30 Mars 1945)
Rendi i Leninit (16 gusht 1936, 29 gusht 1939, 21 shkurt 1945, 1 dhjetor 1956, 1 dhjetor 1966, 1 dhjetor 1971)
Urdhri i Revolucionit të Tetorit (22 shkurt 1968)
Rendi i Bannerit të Kuq (31 gusht 1922, 3 nëntor 1944, 20 qershor 1949)
Urdhri i Suvorov , klasa e 1-të (Serial Nr. 1, 28 Janar 1943 dhe Serial Nr. 39, 28 Korrik 1943)
Medalja "Për Mbrojtjen e Stalingradit"
Medalja "Për Mbrojtjen e Leningradit"
Medalja "Për Mbrojtjen e Kaukazit"
Medalja "Për Mbrojtjen e Moskës"
Medalja "Për Çlirimin e Varshavës"
Medalja "Për kapjen e Berlinit"
Medalja "Për Fitoren mbi Japoninë"
Medalja "Për Fitoren mbi Gjermaninë në Luftën e Madhe Patriotike 1941-1945"
Medalja jubileut "Njëzet vjet fitore në Luftën e Madhe Patriotike 1941-1945"
Medalja jubilare "XX Vite e ushtrise se Kuqe te punetoreve dhe fshatareve"
Medalja jubilare "30 vjet të Ushtrisë dhe Marinës Sovietike"
Medalja jubileut "40 Vitet e Forcave të Armatosura të BRSS"
Medalja jubilare "50 Vitet e Forcave të Armatosura të BRSS"
Medalja jubilare "Në përkujtimin e 100 vjetorit nga lindja e Vladimir Ilishit Lenini"
Medalja "Në përkujtimin e 250 vjetorit të Leningradit"
Medalja "Në përkujtimin e 800 vjetorit të Moskës"
Arma nderi - shpata e shkruar me stemë kombëtare të Bashkimit Sovjetik (22 janar 1968)

Çmime të huaja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hero i Republikës Popullore Mongole ( Republika Popullore Mongoliane, 1969)
Medalja "30 vjetori i betejës së Khalkhin Gol " (Republika Popullore Mongoliane, 1969)
Urdhri i Sukhbaatar (Republika Popullore Mongoliane, 1968, 1969, 1971)
Rendi i Bannerit të Kuq (Republika Popullore Mongoliane, 1939, 1942)
Medalja "50 vjet e Republikës Popullore Mongole" (Republika Popullore Mongole, 1971)
Medalja "50 vjet e Ushtrisë Popullore Mongole" (Republika Popullore Mongole, 1971)
Medalja "Për fitoren mbi Japoninë" (Republika Popullore Mongole)
Rendi i Luanit të Bardhë , Klasa e I (Çekosllovakia, 1945)
Urdhri Ushtarak i Luanit të Bardhë "Për Fitore" , Klasa e I (Çekosllovakia, 1945)
Kryqi i Luftës Çekosllovake (Çekosllovaki, 1945)
Kryqi i Grunwald , klasa e parë (Polonia, 1945)
Kryqi i Madh i Virtuti Militar (Poloni, 1945)
Kryqi i Komandantit me yllin e Restituta Polonia , (Polonia, 1968, dhe Kryqi i Komandantit, 1973)
Medalje "Për Varshavën 1939-1945" (Poloni, 1946)
Medalja "Për Oder, Neisse dhe Baltik" (Poloni, 1946)
Komandanti i Përgjithshëm, Legjioni i Meritës (SHBA, 1945)
Kryqi i Madh Knight i Nderit, Urdhri i Bathit , (ndarja ushtarake) (Mbretëria e Bashkuar, 1945)
Kryqi i Madh i Legjionit të Haurit (Francë, 1945)
Croix de guerre (Francë)
Medalja "Miqësia Sino-Sovjetike", ( Kina , 1953 dhe 1956)
Urdhri i Lirisë ( SRFR Jugosllavi, 1956 )
Urdhri i Meritës , Klasa 1 (Kryqi i Madh) (Egjipt, 1956)
Medalja "90 vjetori i lindjes së Georgiy Dimitrov" (Bullgari)
Medalja "25 vjet e Ushtrisë Popullore Bullgare" (Bullgari)
Garibaldi Star Partisan (Itali, 1956)
 ?
Urdhri i Republikës ( Republika Popullore e Tuvan , 1939)
 • Titulli i nderit Italian Partisan (Itali, 1956)

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti rus Dmitri Medvedev dhe presidenti Mongol Tsakhiagiin Elbegdorj vizitojnë monumentin e Georgy Zhukov në Ulaanbaatar, pranë Muzeut Zhukov në Zhukov Street ( Mongolisht ) në kujtim të Betejës së Khalkin Gol

Monumenti i parë për Georgy Zhukov u ngrit në Mongoli , në kujtim të Betejës së Khalkin Gol . Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik , ky monument ishte një nga të paktët që nuk vuajnë nga reagimi anti-sovjetik në ish- shtetet komuniste .

Ekziston një statujë e Zhukov me kuaj si ai u shfaq në paradën e fitores 1945 në sheshin Manezhnaya në hyrje të Kremlinit në Moskë. Një tjetër statujë e Zhukov në Moskë është e vendosur në Prospekt Marshala Zhukova.

Një statujë e Zhukov ndodhet në qytetin Irbit, në Sverdlovsk Oblast. Statuja të tjera të Zhukov janë gjetur në Omsk, Irkutsk dhe Jekaterinburg.

Një plan i vogël , 2132 Zhukov , zbuluar në 1975 nga astronomi sovjetik Lyudmila Chernykh , është emëruar në nder të tij. [89]

Në vitin 1996, Rusia miratoi Urdhrin e Zhukov dhe Medaljen Zhukov për të përkujtuar 100 vjetorin e ditëlindjes së tij.

Memoare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laureati i çmimit Nobel Joseph Brodsky 'poemë s për vdekjen e Zhukov ( "na smert' Zhukova", 1974) është konsideruar nga kritikët si një nga poezitë më të mirë në luftën e shkruar nga një autor i brezit të pasluftës. [90] Poema është një stilizim i Bullfinch , ndjenja e Derzhavinit në vdekjen e Generalissimo Suvorov në 1800. Brodski tërheq një paralele midis karrierës së këtyre dy komandantëve të famshëm.

Aleksandr Solzhenitsyn riinterpretoi kujtimet e Zhukov në tregimin e shkurtër Times of Crisis .

Në librin e tij të kujtimeve, [91] Zhukov ishte kritik për rolin udhëheqja sovjetike ka luajtur gjatë luftës. Edicioni i parë i Vospominaniya i razmyshleniya u botua gjatë kryesimit të Brezhnevit vetëm me kushtet që kritika e Stalinit u hoq dhe se Zhukov shtoi një episod të një vizite në Leonid Brezhnev, politruk në Frontin Jugor, për të konsultuar strategjinë ushtarake . [92]

Në vitin 1989 pjesët e kapitujve të pabotuar më herët nga kujtimet e Zhukov u botuan nga Pravda, të cilën vajza e tij tha se ishte fshehur në një vend të sigurt derisa të botoheshin. Pjesët përmbanin kritikat e spastrimeve 1937-1939 për asgjësimin e "mijëra punëtorëve të palës së pazgjidhur" dhe deklaruan se Stalini nuk kishte luajtur asnjë rol në drejtimin e përpjekjeve të luftës, megjithëse shpesh lëshonte urdhra të hartuara nga stafi i përgjithshëm sikur ata ishin të tijat. [93]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

USS Zukov që u shfaq në Star Trek: Gjenerata e Dytë u emërua pas Gjeneralit Zhukov.

Karakteri Stukon nga Heronjtë e Stuhisë, Starcraft dhe Starcraft 2 bazohet në Zhukov.

Në filmin satirik 2017 Vdekja e Stalinit , Zhukov është portretizuar nga Jason Isaacs .

Zhukov është referuar në kantën Sabaton "Attero Dominatus", një këngë për Betejën e Berlinit, nga albumi eponymous . [94]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ rusisht: Гео́ргий Константи́нович Жу́ков

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Axell
 2. ^ a b Chaney
 3. ^ Stampa:Ru B. V. Sokolov (2000) В огне революции и гражданской войны, in Неизвестный Жуков: портрет без ретуши в зеркале эпохи, Minsk: Rodiola-plus.
 4. ^ Zhukov , f. 79, 90 (pjesa e parë)
 5. ^ Zhukov , f. 87 (pjesa e parë)
 6. ^ Zhukov , f. 89 (pjesa e parë)
 7. ^ Zhukov , f. 99 (pjesa e parë)
 8. ^ a b c d MA Gareev (1996) Маршал Жуков. Shumica dhe уникальность полководческого искусства . Ufa
 9. ^ Zhukov , f. 151 (pjesa e parë)
 10. ^ Zhukov , f. 158 (pjesa e parë)
 11. ^ Coox , fq. 579
 12. ^ Coox , fq. 590
 13. ^ a b Coox , fq. 633
 14. ^ a b Coox , fq. 998
 15. ^ Coox , fq. 991
 16. ^ Coox , fq. 996
 17. ^ Faleminderit për vizitën në Rusi (RGVA), kliko për të parë 37.977. Số đăng ký: 5. Tα 564
 18. ^ GK Zhukov. Reminiscences dhe reflektimet (Воспоминания и размышления). Vol 1, f. 224-225.
 19. ^ a b c d e f g П. Н. БОБЫЛЕВ "Репетиция катастрофы" // "Военно-исторический журнал" № 7, 8, 1993 г. [1] Arkivuar 23 tetor 2018 tek Wayback Machine
 20. ^ Vasilevsky , f. 24
 21. ^ Zhukov, f. 205 (pjesa e parë).
 22. ^ A. M. Vasilevsky (May 1941) "Соображения по плану стратегического развёртывания сил Советского Союза на случай войны с Германией и её союзниками". Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2007. Marrë më 2012-06-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Viktor Suvorov (2006). Ndërtimi i objekteve në Stamboll, 22 korrik 1941 , në Shkup Виктора Суворова: переписывая историю Второй мировой , Moskë: Yauza
 24. ^ MI Melyukhov (1999) Shtypur në stok. Советский Союз и борьба за Европу: 1939-1941 . Moska
 25. ^ siç citohet nga Suvorov: http://militera.lib.ru/research/suvorov7/12.html
 26. ^ Zhukov , f. 269
 27. ^ P. Ya. Mezhiritzky (2002), Reading Marshal Zhukov , Philadelphia: Libas Consulting, kapitulli 32.
 28. ^ a b Zhukov , f. 353.
 29. ^ Zhukov , f. 382.
 30. ^ Zhukov , f. 8 (pjesa e dytë).
 31. ^ Zhukov, f. 16 (pjesa e dytë).
 32. ^ Chaney, f. 212-213
 33. ^ Chaney, f. 224
 34. ^ Махмут А. Гареев Маршал Жуков. Shumica dhe уникальность полководческого искусства . М .: - Уфа, 1996.
 35. ^ a b Военно-исторический журнал, 1992 N3 f.   31
 36. ^ Zhukov , f. 205 (pjesa e dytë).
 37. ^ Zhukov , f. 209 (pjesa e dytë).
 38. ^ Zhukov , f. 217 (pjesa e dytë).
 39. ^ Zhukov , f. 222 (pjesa e dytë).
 40. ^ Zhukov , f. 246 (pjesa e dytë).
 41. ^ Zhukov , f. 259 (pjesa e dytë)
 42. ^ William I. Hitchcock, Rruga e hidhur për lirinë: një histori e re e çlirimit të Evropës (2008) fq. 160-161
 43. ^ Zhukov , f. 332 (pjesa e dytë).
 44. ^ Shtemenko , Vol. 1 f. 566-569
 45. ^ Grigori Deborin (1958). Вторая мировая война. Военно-политический очерк , Moskë: Voenizdat, fq. 340-343.
 46. ^ Axell, p. 356
 47. ^ "Password Logon Page". ic.galegroup.com. Marrë më 2017-01-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Chaney , f. 346-347
 49. ^ Spahr , fq. 200-205
 50. ^ Tsouras, P.G. (1994). Changing Orders: The evolution of the World's Armies, 1945 to the Present. Facts On File, Inc. fq. 43-44. ISBN 0-8160-3122-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ IS Konev (1991) Записки командующего фронтом (Ditari i Komandantit të Frontit). Voenizdat. Moska. f. 594-599. Warheroes.ru. Marrë nga 2013-07-12.
 52. ^ Boris Vadimovich Sokolov (2000) Неизвестный Жуков: портрет без ретуши в зеркале эпохи. (Unknown Zhukov), Minsk, Rodiola-plyus, ISBN 985-448-036-4.
 53. ^ Жуков Георгий Константинович. БИОГРАФИЧЕСКИЙ УКАЗАТЕЛЬ . Hrono.ru. Marrë nga 2013-07-12.
 54. ^ New York Times. 29 korrik 1955.
 55. ^ GK Zhukov. Reminiscences dhe Reflections . Vol. 2, f. 139, 150.
 56. ^ Axell , f. 280
 57. ^ Shtemenko , Vol. 2 f. 587
 58. ^ Vasilevsky , f. 62
 59. ^ AI Sethi. Marshall Zhukov: Strategiani i Madh . New Delhi: 1988, f. 187.
 60. ^ Vasilevsky , f. 137
 61. ^ Sergei Khrushchev (1990). Khrushchev on Khrushchev. An Inside Account of the Man and His Era, Little, Brown & Company, Boston, pp. 243, 272, 317. ISBN 0316491942.
 62. ^ a b KS Moskalenko (1990). Arrestimi i Beria . Gazeta Московские новости. Nr. 23.
 63. ^ a b Afanasiev , f. 141
 64. ^ a b Associated Press, 9 Shkurt 1955, raportuar në The Albuquerque Journal fq. 1.
 65. ^ a b John Eisenhower (1974). Strictly Personal. New York. 1974. p. 237, ISBN 0385070713.
 66. ^ Johanna Granville (2004) The First Domino: International Decision Making During the Hungarian Crisis of 1956, Texas A & M University Press, ISBN 1-58544-298-4
 67. ^ Spahr , fq. 235-238
 68. ^ Spahr , f. 391
 69. ^ Chaney , f. 444-445
 70. ^ Krasnaya Zvezda , 27 tetor 1957, f. 3-4, cituar në Spahr , fq. 238
 71. ^ Afanasiev , f. 152
 72. ^ Chaney , f. 453-455
 73. ^ Nowak, Eugeniusz (1998). "Erinnerungen an Ornithologen, die ich kannte". J. Ornithol. (në gjermanisht). 139: 325–348.
 74. ^ Korda, M. (2008) Ike: Një hero amerikan
 75. ^ Axell , f. 277
 76. ^ Spahr , f. 411
 77. ^ Маршал Жуков - Воспоминания дочери (Марии) Arkivuar 15 korrik 2019 tek Wayback Machine [2] Arkivuar 15 korrik 2019 tek Wayback Machine
 78. ^ http://articles.latimes.com/1995-05-02/news/wr-61272_1_world-war-ii-forces
 79. ^ "Станислав МИНАКОВ. Жуков как сын церкви (Еженедельник 2000 выпуск № 51 (347) 22–28 декабря 2006 г.)". Arkivuar nga origjinali më 29 shkurt 2012. Marrë më 15 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Tony Le Tissier (1996). Zhukov at the Oder: The Decisive Battle for Berlin. London, p. 258, ISBN 0811736091.
 81. ^ Залесский К. А. Империя Сталина. Биографический энциклопедический словарь. Москва, Вече, 2000; Жуков Георгий Константинович. Хронос, биографии Stampa:Ru
 82. ^ Андрей Николаевич Мерцалов. О Жукове. Родина, № 6, 2004. Stampa:Ru
 83. ^ Stampa:Ru Boris Sokolov (23 February 2001). "Георгий Жуков: народный маршал или маршал-людоед?". Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2007. Marrë më 2006-05-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Grain.ru Retrieved on 2002-07-17
 84. ^ Пётр Григорьевич. Në këtë mënyrë ju mund të vendosni только крыс. «Детинец», Нью-Йорк, 1981 . Lib.ru (2002-04-26). Marrë nga 2013-07-12.
 85. ^ Vasilevsky , f. 568
 86. ^ Sir Francis de Guingand. Gjeneralët në Luftë. London. 1972
 87. ^ John Gunther. Brenda Rusisë Sot. Nju Jork. 1958.
 88. ^ The general who defeated Hitler. 8 May 2005. BBC Vietnamese Stampa:Vi icon
 89. ^ Schmadel, Lutz D. (2003). Dictionary of Minor Planet Names (bot. 5th). New York: Springer Verlag. fq. 173. ISBN 3-540-00238-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ Shlapentokh, Dmitri. Djemtë rusë dhe poeti i tyre i fundit. Interesi Kombetar . 22 qershor 1996 Marrë nga 2002-07-17
 91. ^ GK Zhukov (2002) Воспоминания и размышления Arkivuar 26 nëntor 2020 tek Wayback Machine [3] Arkivuar 26 nëntor 2020 tek Wayback Machine . Olma-Press.
 92. ^ Mauno Koivisto Ideja e Rusisë , Helsinki. Tammi. 2001.
 93. ^ "Soviets Print Excerpts Of Attack by Zhukov On Stalin's War Role". New York Times. 21 janar 1989. Marrë më 20 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 94. ^ "Attero Dominatus - Lyrics | Sabaton – Official website and headquarters". Sabaton – Official website and headquarters (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 2018-03-07.

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Goldman, Stuart D. (2012). Nomonhan 1939: Fitorja e Ushtrisë së Kuqe që formoi Luftën e Dytë Botërore . Annapolis, MD: Instituti Detar i Shtetit]].   ISBN   978-1-59114-329-1 .
 • Granville, Johanna, trans., "Dokumente Arkivore Sovjetike mbi Revolucionin Hungarez, 24 tetor - 4 nëntor 1956" Arkivuar 18 gusht 2011 tek Wayback Machine ,
 • The Red Army and the Second World War, 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) .
 • Buletini i Projektit të Historisë Ndërkombëtare të Luftës së Ftohtë , nr. 5 (Qendra Woodrow Wilson për Dijetarët Ndërkombëtarë, Uashington, DC), Pranvera 1995, fq.   22-23, 29-34.
 • Solzhenicin, Aleksandër (2012). Kohët e krizës, në: Jam kajsi dhe tregime të tjera . Kundërpeshë .   ISBN   978-1-61902-008-5 .

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrat ushtarake
paraprihet   ngaKirill Meretskov
Shefi i Shtabit të Ushtrisë së KuqeShkurt 1941 - 29 Korrik 1941
sukses   ngaBoris Shaposhnikov
Zyrat politike
paraprihet   ngaNikolai Bulganin
Ministri i Mbrojtjes i Bashkimit Sovjetik9 shkurt 1955 - 26 tetor 1957
sukses   ngaRodion Malinovsky