Johan Kapodistria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg

Shablloni nuk mund të therrasë vetveten: Stampa:Infobox officeholder

Ioannis Antonios Kapodistrias (10[1][2][3][4][5] ose 11 shkurt 1776[6][7] Stampa:Spaced ndash9 tetor 1831), ndonjëherë ne formen angleze si John Capodistrias (greqisht: Κόμης Ιωάννης Αντώνιος Καποδίστριας Komis Ioannis Antonios Kapodistrias; rusisht: граф Иоанн Каподистрия Graf Ioann Kapodistriya; italisht: Giovanni Antonio Capodistria Conte Capo d'Istria), ishte një prijës shtetesh që kanë shërbyer si Ministër i Jashtëm i Perandorisë ruse dhe ishte një nga më të shquarit e politikanëve dhe të diplomatëve të Europës. Pas një kohë të gjatë të karrierës në politikën Evropiane dhe diplomaci ai është zgjedhur si i pari kryetar shteti i Greqise (1827-31). Ai është konsideruar si themeluesi shtetit modern grek , dhe të pavarësisë greke.

Sfond dhe fillimi i karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Ioannis Kapodistrias i lindur në Korfuz, ishulli më i populluari nga Ishujt e Jonit (Në atë kohë ka qënë në sundimin Venecian) në një familje të nderuar korfiote . I ati i Kapodistrias ka qënë nëpunës, artist dhe politikan Antonio Maria Kapodistria (Αντώνιος Μαρία Καποδίστριας). Një paraardhës i Kapodistrias kishte krijuar një conte nga Charles Emmanuel II, Duka i Savojës, dhe ky titulli më vonë (1679) ishte gdhendur në Libro d'Oro te fisnikërisë së Korfuzit fisnikërisë; titullin e ka origjinën nga qyteti i Capodistria (tani Koper/Capodistria) në Slloveni, atëherë pjesë e Republikës së Venedikut dhe vendin e origjinës të Kapodistrias e tezeve të familjes para se të shkojë në Korfuz në 13-të të shekullit, ku ndryshuan fenë e tyre nga katolike, në ortodokse . të familjes së Tij emrin në Capodistria kishte qenë Vitori ose Vittori.

Nëna e tij ishte Adamantine Gonemi (Αδαμαντία (Διαμαντίνα) Γονέμη, Diamantina Gonemi), një konteshë, dhe vajza e fisnikut Christodoulos Gonemis (Χριστόδουλος Γονέμης). Gonemis mendohet se ishin familje me origjinë nga ishulli i Qipros, me pas ata kishin migruar për në Kretë , kur Qiproja ra në duart e osmaneve ne shekullin e 16-të. Ata me pas kanë migruar në Epir kur edhe Kreta ra në shekullin e 17-të, madje ka dokumneta qe duhet te kene banuar edhe jo larg Gjirokastres më në fund vendosen në Jon ishullin e Korfuzit.

Kapodistrias shtëpinë e familjes në të Korfuzit. Pllakë mes dy dritareve në të majtë të hyrjes përmend ai të ishte lindur atje.

Familja Gonemis, siedhe familja Kapodistria, kishin qenë të listuara në Libro d'Oro (Librin e Artë) e Korfuzit. Kapodistrias, edhe pse i lindur dhe rritur si një fisnik, ka qënë në të gjithë jetën e tij mendimtar liberal dhe kishte idealet demokratike. stërgjyshërit e Tij luftuan së bashku me Venedikasit gjatë rrethimit turk te Korfuzit dhe kishte marrë titullin e fisnikërisë prej tyre.

Kapodistrias studiuar mjekësi, filozofi dhe ligjit në Universitetin e Padovës në 1795-97. Kur ai ishte 21 vjeç, në vitin 1797, ai filloi të tij praktikën mjekësore si një mjek tij të lindjes, në ishullin e Korfuzit. Në 1799, kur Korfuzit ishte shkurtimisht e pushtuar nga forcat e Rusisë dhe Turqisë, Kapodistrias ishte emëruar shef drejtor mjekësor i ushtarake në spital. Në 1802 ai themeloi një të rëndësishme shkencore dhe të përparimit shoqëror organizata në Korfuz, Kombëtare e Shoqatës Mjekësore", për të cilën ai ishte një energjik anëtare.

Ministri i Republikës së Ishujve Jonianë[redakto | redakto tekstin burimor]

Statuja e Ioannis Kapodistrias (nga Georgios Bonanos) në Panepistimiou rrugë, në front Kombëtar Kapodistrian dhe Universitetin e Athinës.

Pas dy vjet e revolucionare të lirisë, të shkaktuar nga Revolucioni francez dhe ascendancy të Napoleonit, në vitin 1799 Rusisë dhe Perandorisë Osmane, dëboi francezët nga të shtatë ishujt Jon dhe organizuar ato si të lirë dhe shtet të pavarur Stampa:Spaced ndashe Septinsular Republikës Stampa:Spaced ndashtë sunduar nga paria. Kapodistrias, për të zëvendësuar babain e tij, u bë një nga dy ministrat e shtetit të ri. Kështu, në moshën 25, Kapodistrias u përfshi në politikë. Në Kefalonia ai ishte i suksesshëm në bindjen e popullatës të mbesin të bashkuara dhe të disiplinuar për të evituar ndërhyrje të huaj dhe, nga argumenti i tij dhe absolut guxim, ai u përball me dhe fashitet rebelëve të opozitës, pa konflikt. Me të njëjtën vendosmëri të qetë, ai vendosi autoritetin në të gjitha shtatë ishujve.

Kur Rusia dërgoi një të dërguar, Numërimin e Xhorxh Motsenigo (1762-1839), një Fisnik nga Zakynthos që kishte shërbyer si Diplomat rus në Itali, Kapodistrias u bë tij protégé. Motsenigo më vonë ndihmuan Kapodistrias për t'u bashkuar ruse e shërbimit diplomatik.

Kur zgjedhjet janë mbajtur për një të ri të Senatit, Kapodistrias ishte unanimisht emëruar si Shef i Ministrit të Shtetit. Në dhjetor 1803, një më pak feudale dhe më liberale dhe demokratike, kushtetuta u votuan nga Senati. Si ministër shteti, ai e organizuar e sektorit publik, duke i vënë theks të veçantë në arsim. Në 1807 francez ri-pushtuar ishujt dhe tretur e Septinsular Republikës.

Në shërbimin diplomatik rus[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 1809 Kapodistrias hyri në shërbim të Alexander unë e Rusisë. e Tij e parë e rëndësishme e misionit, në nëntor 1813, ishte si jozyrtare ambasadori rus në Zvicër, me detyrën për të ndihmuar të veçohen vendin nga frëngjisht dominimin e imponuar nga Napoleoni. Ai siguroi Zvicrës unitetit, pavarësisë dhe neutralitetit, të cilat janë zyrtarisht të garantohet nga Fuqitë e Mëdha, dhe aktivisht të lehtësuar fillimin e një reja në kushtetutën federale për 19 kantonet që ishin përbërës të shteteve të Zvicrës, me personale draftet. Në pas Kongresit të Vjenës, 1815, si ruse ministër, ai counterbalanced më të lartë të ndikimit të ministri Austriak, Princi Metternich, dhe insistuar në frëngjisht shtetit unitetit nën një uiski burbon monark. Ai ka marrë gjithashtu të reja ndërkombëtare garanci për të kushtetutës dhe neutralitetin e Zvicrës përmes një marrëveshje midis Fuqive. Pas këtyre të shkëlqyer diplomatike sukseset, Alexander unë caktuar Kapodistrias të përbashkët të Ministrit të Jashtëm të Rusisë (me Karl Robert Nesselrode).

Statuja e Kapodistrias në Korfuz me Jon Akademisë në sfond.

Në rrjedhën e detyrës së tij si Ministër i punëve të Jashtme të Rusisë, Kapodistrias ide erdhi për të përfaqësuar një alternativë progresive të Metternichs'synon të Austrisë dominimin Evropian të punëve. Kapodistrias e liberale idetë e një rend të ri Evropian në mënyrë të kërcënuar Metternich që e shkroi në vitin 1819: {{Cquote|Kapodistrias is not a bad man, but honestly speaking he is a complete and thorough fool, a perfect miracle of wrong-headedness...He lives in a world to which our minds are often transported by a bad nightmare.|Metternich on Kapodistrias|Gabim referencash: Duke mbyllur </ref> mungon për etiketën <ref> Kapodhistrias e refuzoi ofertën, duke i thënë Galátis:

Ju duhet të jetë nga shqisat tuaja, Zotëri, që të ëndërrojnë një projekt të tillë. Askush nuk mund të guxojë të komunikuar një gjë të tillë për mua në këtë shtëpi, ku unë kam nderin për të shërbyer një të madhe dhe të fuqishme sovran, me përjashtim të një djalosh si ju, me të drejtë nga shkëmbinjtë e Ithaka, dhe morën me vete nga një lloj pasioni të verbër. Unë nuk mund të vazhdojë këtë diskutim e objekteve të misionit tuaj, dhe ju siguroj, se unë nuk do të marrë parasysh letrat tuaja. E vetmja këshillë që mund t'ju jap është të tregoni askujt për ato, të kthehet menjëherë aty ku ju kanë ardhur nga, dhe tregoni atyre që ju ka dërguar që nëse ata duan për të shkatërruar veten e tyre të pafajshëm dhe të pakënaqur komb me ta, ata duhet të braktisin tyre revolucionare dhe të kursit të vazhdojmë të jetojmë si më parë, sipas tyre aktuale të qeverisë deri në Providence vendos ndryshe.[8]

Në dhjetor të vitit 1819, një tjetër emissary nga Filiki Eteria, Kamarinós, mbërriti në Shën Petersburg, në këtë kohë që përfaqësojnë Petrobey Mavromichalis me një të kërkojë që Rusia të mbështesë një kryengritje kundër Otomanëve.[9] Kapodistrias shkroi një kohë të gjatë dhe të kujdesshëm në letër, e cila duke shprehur mbështetjen greke për pavarësi në teori, shpjegoi se aktualisht kjo nuk ishte e mundur për Rusinë për mbështetje të tilla kryengritje dhe këshilluar Mavromichalis për të thirrur jashtë revolucionit para fillimit të.[10] Ende i patrembur, një nga udhëheqësit e Filiki Eteria, Emmanuel Xánthos mbërriti në Shën Petersburg për të sërish apel për të Kapodistrias të ketë Rusia mbështetjen e planifikuara revolucionit dhe përsëri u informuar që Ministri i Jashtëm rus, "...nuk mund të jenë të përfshirë për arsyet e mësipërme, dhe që nëse arkhigoi dija e mjete të tjera për të kryer objektivin e tyre, le t'i përdorin ato".[11] Kur Princi Aleksandër Ypsilantis pyeti Kapodistrias për të mbështetur planifikuar revolucionit, Kapodistrias këshilluar kundër shkuar përpara, duke thënë: "Ata të përpilojnë plane të tilla janë më fajtor dhe kjo është se ata që po e shtyjnë Greqinë për të mirë. Ata janë të këqija hucksters shkatërrua nga vet sjellja e keqe dhe tani marrja e parave nga e thjeshtë shpirtrat në emër të atdheut, ata nuk e posedojnë. Ata duan që ju të tyre konspiracion për të frymëzuar besimin në veprimet e tyre. E përsëris: të jetë në roje tuaj kundër këtyre njerëzve".[12] Kapodistrias vizituar tij Jon atdheut, deri atëherë nën sundimin Britanik, në 1818, dhe në vitin 1819, ai shkoi në Londër për të diskutuar mbi banorët e ishullit' pakënaqësitë me qeverisë Britanike, por Britanik i dha atij të ftohtë supe, pjesërisht për shkak të faktit se, uncharacteristically, ai refuzoi të tregojnë ato të memorandumit ai shkroi garda e car lidhje me këtë temë. Në 1821, kur Kapodistrias mësuar se Princi Aleksandër Ypsilantis kishin pushtuar Osmane protektoratin e Moldavisë (moderne veri-lindore Rumani), me qëllim për të provokuar një kryengritje të përgjithshme në vendet e Ballkanit kundër perandorisë Osmane, Kapodistrias ishte përshkruar si "si një njeri i goditur nga rrufeja".[13] Aleksandrit, të angazhuar për ruajtjen e të vendosur rendin në Evropë, nuk kishte asnjë interes në mbështetjen e një revoltë kundër perandorisë Osmane, dhe kështu ranë të Kapodistrias të hartojnë një deklaratë të Alexander-it emrin denoncimin Ypsilantis për të braktisur "parimet e fesë dhe të moralit", duke dënuar atë për tij "e panjohur pajisjet dhe hije truallit", urdhërimin e tij për të lënë Moldavisë në të njëjtën kohë dhe duke njoftuar se Rusia do të japë asnjë përkrahje.[13] Si një koleg grek, Kapodistrias gjetur këtë dokument e vështirë për të hartuar, por sensi i tij i besnikërisë ndaj Alexander ishin mbizotëruese e tij simpati për Ypsilantis.[13] Në diela e Pashkëve 1821, Sublime Porte kishte Patriarkun Grigorios e Kishës Ortodokse greke publikisht varur.[14] Kjo, së bashku me lajme të tjera që Osmanët ishin vrasjen e priftërinjve Ortodoksë, të udhëhequr Alexander të ketë Kapodistrias të hartojnë një ultimatum akuzuar Osmanët e të pasurit shkelet e drejta e tyre Ortodokse lëndëve, për shkelje të traktateve, fyerje e kishave Ortodokse kudo nga varur Patriarkun dhe e kërcënuar "për të turbullojnë paqen që Evropa ka blerë në mënyrë të madh flijim".[15] Kapodistrias përfundoi tij ultimatum:

"Të qeverisë Osmane e ka vendosur veten në një shtet të hapur armiqësinë kundër të Krishterë të botës; se ai ka ligjëruar në mbrojtje të Grekëve, të cilët do moment të luftuar për të shpëtuar veten e tyre nga të pashmangshme në shkatërrim; dhe që në pamje të natyrës së që luftojnë, Rusia do të gjeni veten rreptësisht të detyruara t'u ofrojnë atyre ndihmë, sepse ata ishin të përndjekur, mbrojtjen, sepse ata do të jenë në nevojën e ndihmës, së bashku me të gjithë të Krishterimit; sepse ajo nuk mund dorëzimin e saj vëllezër në fe e mëshirës së një fanatizmit të verbër".[16]

Si Sublime Porte refuzuar të përgjigjen ruse ultimatum brenda shtatë ditëve të lejuara, pasi ajo është paraqitur nga ambasadori Stroganov më 18 korrik 1821, Rusia thyen marrëdhëniet diplomatike me perandorinë Osmane.[15] Kapodistrias u bë gjithnjë e më aktive në mbështetje të pavarësisë greke prej Perandorisë Osmane, por nuk kanë pasur sukses në marrjen e të Alexander-it mbështetje për revolucionin grek të 1821. Kjo i vuri Kapodistrias në një papranueshme situatën dhe në 1822, ai mori një të zgjatur të polarizuar nga pozicioni i tij si Ministër i Jashtëm dhe u tërhoqën në Gjenevë , ku ai zbatohet veten e tij për të mbështetur revolucionin grek, përmes organizimit përkrahje morale dhe materiale.

Karriera në Greqi[redakto | redakto tekstin burimor]

Bust të Ioannis Kapodistrias, Muzeu Historik Kombëtar, Athinë.
Zgjedhja e Kapodistrias në të Tretë të Asamblesë Kombëtare në Troezen

Kapodistrias u shpërngul në Gjenevë, ku ai ishte shumë famë, duke u bërë "Qytetar Nderi" për të kaluarën e tij shërbimeve të Zvicerane unitetit dhe veçanërisht për kantonet.[17] Në vitin 1827, ai mësoi se sapo formuar Kombëtare greke Kuvendit të pasur, pasi ai ishte më illustrious greke lindur politikan në Evropë, të zgjedhur atë si të parë të kreut të shtetit të sapo çliruar Greqia, me titullin e Kyvernetes (Κυβερνήτης – Guvernatori). Një vizitor të Kapodistrias në Gjenevë e përshkroi atë kështu: "Nëse nuk mund të gjendet kudo në botë lindur fisnikërisë, e shënuar nga një dallim i pamjen, pafajësisë, dhe të shërbimit të fshehtë në sytë e një këndshëm me thjeshtësinë e duhur, elegance natyrore e shprehjes në çdo gjuhë, askush nuk mund të jetë më shumë së brendshmi aristokratike se Numërimi Capo d'Istria [Kapodistrias] i Korfuzit".[18] Nën aristokratike rimeso, Kapodistrias ishte intensive workaholic, një shtyrë njeriun dhe "një asketik bachelor", të cilët kanë punuar nga agimi deri vonë natën pa pushim, një loner që disa me të vërtetë e dinte mirë.[18] Megjithë punën e tij etike, Kapodistrias kishte çfarë historiani Britanik David Brewer quajtur një ajër të "melankolik të fatalizmit" rreth tij.[18] Kapodistrias pasi shkroi në lidhje me shkakun e greke lirisë se "Zoti do të të vendosë dhe do të jetë për të mirë".[18]

Pas turne në Evropë për grumbullimin e mbështetjes për greke do të shkaktojë, Kapodistrias zbarkoi në Nafplion më 7 janar të 1828, dhe me të arritur në Aegina më 8 janar të 1828. Kjo ishte hera e parë që ai kishte menduar ndonjëherë të vendosur këmbët në kontinent greke, dhe ai gjeti një dekurajuese situatën atje. Madje edhe në luftë kundër Otomanëve, e vazhdueshme, factional dhe dynastic konfliktet e kishte çuar në dy luftëra civile, të cilat e rrënuan shteti. Greqia ishte i falimentuar, dhe Grekët ishin në gjendje për të formuar një bashkuara e qeverisë kombëtare. Kudo që të Kapodistrias shkoi në Greqi, ai u përshëndet edhe nga mëdha dhe entuziast mirëpret nga turmat.[19] Kapodistrias i kërkoi Senatit për të dhënë të plotë të kompetencave ekzekutive dhe të ketë kushtetutën e pezulluar, ndërsa Senati do të ishte e zëvendësuar me një Panhellenion, të cilit 27 anëtarë janë të gjithë të emëruar nga guvernatori, kërkesat që janë dhënë.[20] Kapodistrias premtuar për thirrjen e një Kuvendi Kombëtar për prill 1828, por në fakt ajo mori 18 muaj për asamblenë Kombëtare për të përmbushur.[21]

Nga i pari, kryeqyteti i Greqisë, Nafplion, ai çuar në një epokë të re në vend, të cilat sapo ishin çliruar nga 400-vjeçare të pushtimit turk. Ai themeloi shkolla të, vendosi Themelet për gratë e reja të punës, si dhe u inaugurua e parë të universitetit. Këto Institute të arsimuar e parë mësuesit e çliruan Greqinë. Në shtator 1828, Kapodistrias në fillim të përmbajtur Përgjithshëm Sir Richard Kishës nga avancimin në Roumeli, duke shpresuar që në frëngjisht do të ndërhyjë në vend.[22] Pas mësimit që frëngjisht ndihmë nuk ishte e ardhshme, Kapodistrias urdhëruar Kishës për të rifilluar e tij më parë, dhe deri në prill 1829, Kisha marrë të gjithë e Greqisë deri në Gjirin e Árta dhe Makrinóros malet.[22] Kapodistrias insistuar në përfshirjen e vetë të ngushtë në operacione ushtarake, shumë të forta zhgënjimin e tij gjeneralët.[22] Përgjithshme Dhimitri Ypsilantis ishte tërbohet kur Kapodistrias vizituar kampin e tij për të akuzojnë atë për fytyrën e tij të paaftësisë së, dhe më vonë refuzoi një letër prej tij, nën arsyetimin se ishte "një monstruoze dhe të papranueshme të komunikimit".[22] Kishës ishte sulmuar nga Kapodistrias për të qenë jo agresive, si guvernatori i kërkuar atij për të pushtuar sa më shumë tokën sa të jetë e mundur, për të krijuar një situatë që do të favorizojë pretendimet greke në konferencën tabelat e Londrës.[22] Në shkurt të vitit 1829, Kapodistrias bërë vëllait të tij Agostino lejtnant-drejtorja e Roumeli, me kontroll mbi të paguar, ndihma dhe pajisje, dhe fjalën e fundit mbi Ypsilantis dhe Kishës.[22] Kisha shkruar për të Kapodistrias: "më Lejoni t'ju pyes seriozisht të mendojmë për pozitën e Përgjithshme Shefi i Ushtrisë para armikut, që nuk ka autoritetin të urdhërojë pagesën e një sou, ose ofrimin e një të performancës bukë".[22] Kapodistrias caktuar një vëlla tjetër, Viaro, për të sunduar mbi ishujt jashtë lindore të Greqisë, dhe i ka dërguar një letër të Hydriots lexuar: "A nuk të shqyrtuar veprimet e qeverisë dhe të mos e kalojë gjykimi për to, sepse për të bërë kështu që mund t'ju çojë në gabime, me pasojat e dëmshme për ju".[22]

Administrata[redakto | redakto tekstin burimor]

Phoenix, e parë të monedhës moderne greke Shtetit

Detyra më e rëndësishme me të cilat përballet guvernatori i Greqisë është që të krijojmë një shtet modern dhe me një shoqëri civile, një detyrë në të cilën workaholic Kapodistrias kishin punuar rëndë në të fuqishëm, duke punuar nga 5 jam deri 10 pm çdo natë.[23] Pas mbërritjes së tij, Kapodistrias nisur një reformë madhore dhe modernizimin e programit që mbulonin të gjitha fushat. Kapodistrias distrusted njerëzit që e udhëhoqi luftën e pavarësisë, duke u besuar të gjitha ato të jenë vetë të interesuara, të sasive të vogla të njerëzve të cilët i vetmi shqetësim ishte në pushtet për veten e tyre.[21] Kapodistrias e pa veten si kampion të përbashkëta të njerëzve, të gjatë të pushtuar nga Osmanët, por gjithashtu besonin se grek njerëzit nuk ishin të gatshëm për demokraci akoma, duke thënë se për të dhënë Grekët e demokracisë në pranishme do të jetë si duke i dhënë një djalë e një brisk; djali nuk ka nevojë për rroje dhe lehtë mund të vrasë veten si ai nuk e di për të përdorur atë siç duhet.[21] Kapodistrias argumentuar se çfarë greke njerëzit e nevojshme për momentin ishte një ndriçuar autocracy se do të heqë kombi nga prapambetjes dhe varfëria e shkaktuar nga Osmanët dhe një herë në brez ose të dy e kishin kaluar me Grekët e shkolluar dhe posedimi i pronës private mund të demokracisë, të jenë të vendosur.[21] Kapodistrias rolin e modelit të ishte Perandori Aleksander unë e Rusisë, të cilin ai e argumentoi kishte qenë gradualisht duke lëvizur Rusia drejt normat e Evropës Perëndimore, gjatë mbretërimit të tij, dhe ai kishte për fat të keq vdiq para se ai e kishte përfunduar punën e tij.[21]

Kapodistrias shpesh shprehur ndjenjat e tij ndaj të tjera greke udhëheqësit në gjuhë të vrazhdë, në një moment duke thënë: "ai do të shtypë revolucionare udhëheqësit: "Il faut éteindre les brandons de la revolution".[21] grek politikan Spyridon Trikoupis shkruan: "Ai [Kapodistiras] quajtur primatët, Turqit masquerading nën emrat e Krishterë; ushtarake shefat, brigands; Phanariots, veglat e Satanit; dhe intelektualët, të pamend. Vetëm fshatarët dhe artizanët e bëri ai e konsiderojnë të denjë për dashurinë e tij dhe të mbrojtjes, dhe ai haptazi deklaroi se tij, administrata është bërë vetëm për përfitime të tyre".[24] Trikoúpis përshkruar Kapodistrias si átolmos (i kujdesshëm), një njeri që i pëlqente për të lëvizur methodically dhe me kujdes me sa më pak rrezik që të jetë e mundur, e cila e çoi atë në mikro-qeveris nga duke u përpjekur për të "ministri i çdo gjëje" si Kapodistrias vetëm besuar veten e tij për të qeverisur siç duhet.[25] Kapodistrias të tjetërsuar shumë në greqisht elita e tij krenare, të lartë, të paanshme bashkë me përbuzje të hapur për greke elitave, por ai tërhequr mbështetje nga disa prej krerëve, si Theodoros Kolokotronis dhe Yannis Makriyannis që kanë dhënë e nevojshme të forcës ushtarake për të mbështetur Kapodistrias e vendimeve.[26] Kapodistrias, elegante, zhvillime urbane diplomat, të arsimuar në Padova dhe për të mësuar e i sjellshëm shoqëri të Evropës formuar një pamundur, por të thellë për miqësinë me Kolokotronis, një njeri i fshatare origjinën dhe një ish - klepht (bandit).[27] Kolokotronis përshkruar Kapodhistrias, si të vetmin njeri të aftë për të qenë president, ndërsa ai nuk ishte i lidhur me ndonjë greke fraksioneve, e admiruan atë për shqetësimin e tij për njerëzit e zakonshëm, të cilët kanë vuajtur aq shumë gjatë luftës dhe i pëlqente Kapodistrias e interesit në getting things done, pa marrë parasysh ligjore niceties.[27] Si Greqi nuk kishte asnjë mjet për ngritjen e taksave, e para ishte gjithmonë në furnizim të shkurtër dhe Kapodistrias ishte vazhdimisht shkrimi i letrave për mikun e tij, bankier Zviceran Jean-Gabriel Eynard, për të kërkuar edhe një kredi.[23] Si një ish-ministri i jashtëm rus, Kapodistrias ishte i lidhur edhe për sportistet dhe ai u përpoq për të përdorur lidhjet e tij për të siguruar kredi për të ri grek shtetit dhe për të arritur më të favorshme kufijve për Greqinë, e cila është duke u debatuar nga ruse, franceze dhe Britanike diplomatët.[25]

Kapodistrias ri-themeluar ushtarake të unitetit, duke sjellë një fund të fazës së dytë të luftës civile; ri-organizuar ushtarake, e cila ishte atëherë në gjendje për të reconquer territorin e humbur për Osmane ushtarake gjatë luftërave civile; prezantoi parë modern karantinë sistemit në Greqi, e cila solli epidemitë si typhoid ethe, kolerës dhe dysentery nën kontroll për herë të parë që nga viti fillimit të Luftës së Pavarësisë; e negociuar me Fuqitë e Mëdha dhe Perandorisë Osmane kufijtë dhe shkalla e pavarësisë së shtetit grek dhe e nënshkroi traktat paqeje që i dha fund Luftës së Pavarësisë me Osmanët; prezantoi phoenix, e para moderne greke monedhës, organizuar administratës lokale; dhe, në një përpjekje për të rritur standartet e jetesës të popullsisë, të paraqitura në kultivimin e patateve në Greqi. Sipas legjendës, edhe pse Kapodistrias urdhëroi që patate të shpërndahen për të gjithë të interesuar, popullsia ishte e gatshme në fillim të përfitojnë nga oferta. Legjenda vazhdon, se ai e pastaj urdhëroi që e tërë dërgesën e patate të shkarkuar në shfaqje publike në doke e Nafplion, dhe e vendosi atë nën roje për të bërë njerëzit të besojnë se ata ishin të vlefshme. Së shpejti, njerëzit do të mblidhen për të parë në të ruajtur patate dhe disa filluar për të vjedhur ato. Rojet kishin qenë të urdhëruar që më parë për të kthehet një sy qorr për sjelljet e tilla, dhe së shpejti patate të kishte qenë të gjithë "të vjedhura" dhe Kapodistrias " planit për futjen e tyre në Greqi kishte pasur sukses.

Për më tepër, si pjesë e tij programit, ai u përpoq për të minuar autoritetin tradicional të klaneve apo dinastive të cilat ai i konsideroi të padobishme trashëgimia e një kohe të shkuar dhe të vjetruar të epokës. Megjithatë, ai e ka nënçmuar politike dhe ushtarake forcën e capetanei (καπεταναίοι – komandantët), të cilët e kishin çuar në kryengritje kundër turqëve Otomanë në 1821, dhe që e kishte pritur një rol udhëheqës në periudhën e pas-revolucionit Qeveria. Kur një mosmarrëveshje në mes të capetanei e Laconia dhe të emëruar qeveritar i krahinës u shkallëzua në një konflikt të armatosur, ai thirri në trupave ruse për të rivendosur rendin, sepse shumë e ushtrisë ishte e kontrolluar nga capetanei të cilët ishin pjesë e rebelimit.

Kryengritja e Hidres dhe Beteja e Poros[redakto | redakto tekstin burimor]

George Finlay është 1861 Historia e Revolucionit grek të dhënat që nga 1831 Kapodistrias qeveria e kishte bërë të urryer, kryesisht nga komisioni i pavarur Maniates, por edhe nga Roumeliotes dhe të pasur dhe me ndikim tregtari familjet e Hidra, Spetses dhe Psara. E Hydriots' tarifën doganore janë në krye të burimit të komunave të ardhurave, kështu që ata refuzuan të dorëzonin këto mbi të Kapodistrias. Duket se Kapodistrias kishte refuzuar të thërrasë Kuvendin Kombëtar dhe ishte në pushtet si një despot, ndoshta të ndikuar nga e tij ruse përvojat. Komuna e Hidra udhëzuar Admirali Miaoulis dhe Mavrocordatos për të shkuar për të Poros dhe të kapë Grek Marinës flota e ka. Kjo Miaoulis bëri, me qëllim që të parandalojnë bllokadën e ishujve, kështu që për një kohë ajo duk sikur Kuvendi Kombëtar që do të quhej.

Zyra e Ioannis Kapodistrias, Muzeu Historik Kombëtar, Athinë.

Kapodistrias quajtur në Britanike dhe franceze banorët për mbështetjen e tij në mbledhjen e poshtë rebelimit, por këtë refuzoi ta bënte, por Admirali rus, Pyotr Ivanovich Ricord, mori anijet veri të Poros. Kolonel (më vonë e Përgjithshme) Kallergis mori një gjysmë-trajnuar forcës greke Ushtria rregullisht dhe një fuqi të irregulars në mbështetje të. Me më pak se 200 burra, Miaoulis nuk ishte në gjendje për të bërë shumë për një luftë; Fort Heideck në Bourtzi Island ishte e pushtuar nga regulars dhe corvette Spetses (pasi Laskarina Bouboulinas' Agamemnonit) u fut nga Ricord e forcës. I rrethuar nga Rusët në liman dhe Kallergis është në fuqi në vend, Poros u dorëzuan. Miaoulis ishte e detyruar për të ngritur akuza në anije Hellas dhe corvette Hidra, defekt të tyre deri kur ai dhe një grusht i ndjekësve u kthye në Hidra. Kallergis e njerëzve ishin të tërbuar nga humbja e anijeve dhe sacked Poros, mbante jashtë plaçkitje të Nafplion.

Humbja e mirë anijet e flotës gjymtë Grek Marinës për shumë vite, por edhe të dobësuar Kapodistrias të pozicionit. Ai e bëri më në fund të thërrasë Kuvendin Kombëtar e tij, por veprimet e tjera shkaktuar më të opozitës dhe kjo ka çuar deri gjer tek rënia e tij.

Vrasja[redakto | redakto tekstin burimor]

Vrasja e Kapodistrias nga Charalambos Pachis.

Në 1831, Kapodistrias urdhëruar arrestimin e Petrobey Mavromichalis, i cili kishte qenë udhëheqësi i suksesshëm i kryengritjes kundër Turqve.[28] Mavromichalis ishte Beu i Mani Gadishull, një nga wildest dhe më rebel pjesë e Greqisë—vetëm pjesën që i kishte ruajtur pavarësinë e saj nga Perandoria Osmane dhe rezistenca e të cilit kishte udhëhequr me sukses revolucionin.[29] arrestimin e tyre patriarkut ishte një i vdekshëm vepër të Mavromichalis e familjes, dhe mbi tetor 9, 1831 (27 shtator në Kalendarit Julian) Kapodistrias ishte i vrarë nga Petrobey vëllait të Konstantis dhe biri Georgios në hapat e kishës së Shën Spyridon në Nafplion.[30]

Kapodistrias u zgjua herët në mëngjes dhe vendosën që të shkonin në kishë edhe pse shërbëtorët e tij dhe truproja e shtynë atë për të qëndruar në shtëpi.[30] Kur ai arriti të kishës ai pa vrasësit e tij duke pritur për të.[30] Kur ai arriti në kishën e hapa, Konstantis dhe Georgios erdhi afër sikur të përshëndes atë.[25] Papritmas Konstantis drew tij pistoletë dhe qëlloi, të zhdukur, plumb i qëndruar besnik në kishë mur ku ajo është ende e dukshme sot. Georgios zhytur tij kamë në Kapodistrias e gjoksit, ndërsa Konstantis qëlluar atë në kokë.[30] Konstantis ishte qëlluar nga të Përgjithshme Fotomaras, që e shikonte vrasjen skenë nga vet dritare.[31] Georgios arritur për të ikur dhe fshehur në Ambasadën franceze; pas disa ditësh, ai u dorëzua tek autoritetet greke.[30] Ai ishte dënuar me vdekje nga një gjykatë-ushtarak dhe ishte ekzekutuar nga edukue.[30] të Tij të fundit, uroj qe se edukue nuk xhiruar fytyrën e tij, dhe fjalët e tij të fundit ishin: "Paqe Vëllezërve!"

Ioannis Kapodistrias ishte arritur si Guvernator nga vëllai i tij më i ri, Augustinos Kapodistrias. Augustinos vendosi vetëm për gjashtë muaj, gjatë të cilit vendi i tij ishte shumë i zhytur në kaos. Më pas, Mbreti Oto i është dhënë në fronin e sapo themeluar Mbretërinë e Greqisë.

Trashëgimia dhe nderime[redakto | redakto tekstin burimor]

Kapodistrias' var në Platytera manastiri i Korfuzit. Në të djathtë varri i vëllait të tij Augustinos.
Statuja në Shën Petersburg

Kapodistrias, është shumë e nderuar në Greqi sot. Në 1944 Nikos Kazantzakis shkroi luajnë "Capodistria" në nder të tij. Kjo është një tragjedi në tre akte dhe është kryer në greqisht Teatrin Kombëtar në vitin 1946, për të festuar përvjetorin e 25 Mars. E Universitetit të Athinës është quajtur "Kapodistrian" në nder të tij; greke euro monedhë të 20 lepta mban fytyrën e tij, ashtu si plotësim i 500 drachmas kartëmonedhë e 1983-2001, para futjes së euros, dhe një lokal të ri-organizimin e programi të reduktuar numrin e komunave në fund të viteve 1990, gjithashtu, mban emrin e tij. E frika se Britania, Franca dhe Rusia të kishte të çdo liberale dhe Republikane lëvizjes në atë kohë, për shkak të Mbretërimit të Terrorit në Revolucionin francez, i çoi të insistojnë në Greqi duke u bërë një monarki pas Kapodistrias' e vdekjes. E tij verore në shtëpi në Koukouritsa, Korfuzi ka qenë që të kthehet në një muze kushtuar jetën e tij dhe të arriturat dhe ka qenë e emëruar Kapodistrias Muze në nder të tij. Ajo ishte dhuruar nga vet vonë grand mbesa Maria Desylla-Kapodistria, për tre kulturore të shoqërive në Korfuz posaçërisht për qëllime të lartpërmendura.

Më 8 dhjetor të vitit 2001 në qytetin Capodistria (Koper) e Sllovenia një lifesize statuja e Ioannis Kapodistrias u zbulua në sheshin qendror të komunës. Në sheshin ishte riemëruar pas Kapodistrias, që Koper ishte vendi i Kapodistrias' paraardhësit e para ata u zhvendos për të Korfuzit në shekullit të 14-të. statuja është krijuar nga skulptori grek K. Palaiologos dhe u transportuan në Koper nga një grek Detare anije. Këtë ceremoni ishte i pranishëm edhe ambasadori grek dhe Eleni Koukou, një Kapodistrias studiues dhe profesor në nivel Kombëtar Kapodistrian dhe Universitetit të Athinës.

Në fushën e marrëdhënieve bilaterale mes Greqisë dhe Sllovenisë greke dhe ministri për Zhvillim Dimitris Sioufas u takuan më 24 prill të vitit 2007 me homologun e tij Andrej Vizjak, ministri i Ekonomisë së Sllovenisë, dhe ndër të tjera ai përmendi: "Greqia ka një të veçantë sentimentale arsye për këto marrëdhënie me Slloveninë, për shkak se familja e Ioannis Kapodistrias i parë Qeveritar i Greqisë, përshëndet nga Koper të Sllovenisë. Dhe kjo është veçanërisht e rëndësishme për ne."

Më 24 shkurt të vitit 2007, qytetet e Aegina, Nafplion, Korfuzit, Coper-Kapodistria, dhe Famagusta krijoi Ioannis Kapodistrias të Rrjetit, një rrjet i komunave të cilat janë të lidhura me vonë guvernatori. Rrjeti ka për qëllim të nxisë jetën dhe vizionin e Ioannis Kapodistrias përtej kufijve. Kryesia e rrjetit, aktualisht është mbajtur nga komuna greke i Nafplion.[32]

Në 21 shtator të vitit 2009, qyteti i Lozanë në Zvicër inauguruar një statujë bronzi të Kapodistrias. Në ceremoni morën pjesë Ministrat e punëve të Jashtme të Federatës ruse, Sergei Lavrov dhe së Zvicrës, Micheline Calmy-Rey.

Më 19 qershor 2015 Kryeministri i Greqi, Alexis Tsipras, në të parë, që ditën e aktiviteteve, drejtuar Rusët grekë me origjinë në një statujë të Ioannis Kapodistrias në Shën Petersburg.[33][33][34]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "ΒΙΟΧΡΟΝΟΓΡΑΦΙΑ I. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ 1776, Φεβρουαρίου 10. Ό I. Καποδίστριας γεννιέται στην Κέρκυρα..". Daphne ston Kyvernete Ioanne Kapodistria diakosia chronia apo te gennese tou. 1978. p. 213. 
 2. ^ Thanasēs Chrēstou (1999). Apo tēn ethnosyneleusē tēs Epidaurou (1821) heōs tēn ensōmatōsē tēs Dōdekanēsou (1947): 22 dokimia historias. Dēmourgia, Ekdotēs Ap. A. Charisēs. p. 20. Ο Ιωάννης Καποδίστριας γεννήθηκε στις 31 Ιανουαρίου/10 Φεβρουαρίου 1776 στην ... 
 3. ^ Helenē E. Koukkou (2000). Iōannēs Kapodistrias, Rōxandra Stourtza: mia anekplērōtē agapē : historikē viographia. Ekdoseis Patakē. p. 35. Στίς 10 Φεβρουαρίου τού 1776 τό ζεύγος Αντωνίου καί Διαμαντίνας Καποδίστρια έφερνε στόν κόσμο τό έκτο παιδί τους, μέσα στό άρχοντικό τους σπίτι, στόν παραλιακό δρόμο τού νησιού, κοντά στήν περίφημη πλατεία, τήν Σπιανάδα, πού ... 
 4. ^ Dionysios A. Zakythēnos (1978). Metavyzantina kai nea Hellēnika. Zakythēnos. p. 500. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΤΑ ΠΡΟΟΙΜΙΑ ΜΙΑΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ Συνεπληρώθησαν διακόσια έτη άπό της ... και της Διαμαντίνας, τό γένος Γολέμη ή Γονέμη, έγεννήθη έν Κερκύρα την 31 Ίανουαρίου/10 Φεβρουαρίου 1776. 
 5. ^ Helenē E. Koukkou (1983). Historia tōn Heptanēsōn apo to 1797 mechri tēn Anglokratia. Ekdoseis Dēm.N. Papadēma. p. 94. Ό Ιωάννης Καποδίστριας γεννήθηκε στήν Κέρκυρα, στίς 10 Φεβρουαρίου 1776, καί ήταν τό εκτο παιδί τοΰ Αντώνιου ... 
 6. ^ The Westminster Review. Baldwin, Cradock, and Joy. 1864. p. 601. 
 7. ^ Michael Newton (17 April 2014). Famous Assassinations in World History: An Encyclopedia. ABC-CLIO. pp. 252–. ISBN 978-1-61069-286-1. 
 8. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 pages 31-32.
 9. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 32.
 10. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 32
 11. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 34.
 12. ^ Brewer, David The Greek War of Independence London: Overlook Duckworth, 2011 page 49.
 13. ^ a b c Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Brewer, David page 57
 14. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 105.
 15. ^ a b Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 pages 100-107.
 16. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 107.
 17. ^ Ioannis Capodistrias, guardian angel of independence of the Vaud, Capodistrias-Spinelli-Europe, 27 September 2009
 18. ^ a b c d Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 302.
 19. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 337.
 20. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 pages 337-338.
 21. ^ a b c d e f Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 338.
 22. ^ a b c d e f g h Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 343.
 23. ^ a b Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 339.
 24. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 pages 338-339.
 25. ^ a b c Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 344.
 26. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 pages 339-340.
 27. ^ a b Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 340.
 28. ^ For a fascinating description of the Mani region, the Mavromichalis family, and the tragic falling out between two great men, see Fermor, Patrick Leigh, "Mani: Travels in the Southern Peloponnese," at 57-65 (NYRB, 2006)(ISBN 9781590171882).
 29. ^ Id.
 30. ^ a b c d e f Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 348.
 31. ^ Brewer, David The Greek War of Independence, London: Overlook Duckworth, 2011 page 349.
 32. ^ Empty citation (help) 
 33. ^ a b Empty citation (help) 
 34. ^ "Greek Prime Minister Alexis Tsipras (C) speaks with Greek expatriates in front of the statue of the founder of modern Greek state Ioannis Kapodistrias in St. Petersburg, Russia, June 19, 2015. REUTERS/Maxim Shemetov". Reuters. 

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Academy" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Bank of Greece" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "BirēsKardamítsī-Adámī2004" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Britannica" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Britannica11" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Center" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Chapman" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Circom" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Columbia" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Council" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Crawley" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "CrawleyC" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "CWCrawley" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Development" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Encarta" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Europe1999" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Fassmann" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Frazee" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Gründervater" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Hamilton" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Heidelberger" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "International" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Kapodistrian" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Kathimerini" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Koliopoulos" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Koukkou" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Koukkou01" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Koukkou83" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Metternich" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Notes on Kapodistrias" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "NuoA" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Papyros" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Robbers06" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "San Simera" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Thomopoulos" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Torsello" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "tovima" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "UMichigan" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Vitori" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Woodhouse" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Woodhouse73" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.


Për lexim të mëtejshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Stella Ghervas, "Le philhellénisme russe : bashkimi d'amour ou d'intérêt?", në Lidhje sur le philhellénisme, Gjenevë, Përhershëm i Misionit të Greqisë në Kombet e Bashkuara (Misioni permanente de la Grèce auprès de l'ONU), 2008.
 • Stella Ghervas, Réinventer la traditë. Alexandre Stourdza et l'Europe de la Sainte-Aleanca, Paris, Honoré Kampion, 2008. ISBN 978-2-7453-1669-1
 • Stella Ghervas, "Spas' virtytet politike : Capodistria në Ems (1826)", Analecta Histórico Médica, IV, 2006 (me A. Franceschetti).

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]