Kantoni Briec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Briec
Canton de Briec
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Finistère
Arrondissement Quimper
Kryeqëndra Briec
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 10.600 banorë 2006
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2906
Kantoni Briec – harta_foto

Kantoni Briec (frëngjisht: Canton de Briec) është një kantondepartamentin Finistère, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Briec. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 10600 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Briec aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Yvonne Guillou

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]