Kantoni Douarnenez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Douarnenez
Canton de Douarnenez
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Finistère
Arrondissement Quimper
Kryeqëndra Douarnenez
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 171 km2
Popullsia 23.783 banorë 2006
Dendësia 139,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2913

Kantoni Douarnenez (frëngjisht: Canton de Douarnenez) është një kantondepartamentin Finistère, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Douarnenez. Ka sipërfaqe 171km2 dhe popullsi 23783 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Douarnenez aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Erwan Le Floch

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]