Kantoni Pont-l'Abbé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pont-l'Abbé
Canton de Pont-l'Abbé
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Finistère
Arrondissement Quimper
Kryeqëndra Pont-l'Abbé
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 109,24 km2
Popullsia 18.456 banorë 2009
Dendësia 168,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2934

Kantoni Pont-l'Abbé (frëngjisht: Canton de Pont-l'Abbé) është një kantondepartamentin Finistère, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-l'Abbé. Ka sipërfaqe 109.24km2 dhe popullsi 18456 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pont-l'Abbé aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Daniel Couic

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]