Kantoni Domèvre-en-Haye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Domèvre-en-Haye
Canton de Domèvre-en-Haye
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Meurthe-et-Moselle
Arrondissement Toul
Kryeqëndra Domèvre-en-Haye
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 268,83 km2
Popullsia 13.233 banorë 1999
Dendësia 49,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5412

Kantoni Domèvre-en-Haye (frëngjisht: Canton de Domèvre-en-Haye) është një kantondepartamentin Meurthe-et-Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Domèvre-en-Haye. Ka sipërfaqe 268.83km2 dhe popullsi 13233 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Domèvre-en-Haye aktualisht përbëhet nga 27 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean Loctin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]