Kantoni Longwy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Longwy
Canton de Longwy
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Meurthe-et-Moselle
Arrondissement Briey
Kryeqëndra Longwy
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 5,34 km2
Popullsia 14.521 banorë 1999
Dendësia 2.719,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5416

Kantoni Longwy (frëngjisht: Canton de Longwy) është një kantondepartamentin Meurthe-et-Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Longwy. Ka sipërfaqe 5.34km2 dhe popullsi 14521 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Longwy aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Christian Ariès

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]