Kantoni Rians

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Rians
Canton de Rians
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur
Departamenti Var
Arrondissement Brignoles
Kryeqëndra Rians
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 346,23 km2
Popullsia 12.454 banorë 2006
Dendësia 35,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8319
Kantoni Rians – harta_foto

Kantoni Rians (frëngjisht: Canton de Rians) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d’AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Rians. Ka sipërfaqe 346.23km2 dhe popullsi 12454 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Rians aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - M. Guy Lombard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]