Kantoni Saint-Maximin-la-Sainte-Baume

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Maximin-la-Sainte-Baume
Canton de Saint-Maximin-la-Sainte-Baume
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d’Azur
Departamenti Var
Arrondissement Brignoles
Kryeqëndra Saint-Maximin-la-Sainte-Baume
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 301,79 km2
Popullsia 31.322 banorë 2006
Dendësia 103,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8321
Kantoni Saint-Maximin-la-Sainte-Baume – harta_foto

Kantoni Saint-Maximin-la-Sainte-Baume (frëngjisht: Canton de Saint-Maximin-la-Sainte-Baume) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d’AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Maximin-la-Sainte-Baume. Ka sipërfaqe 301.79km2 dhe popullsi 31322 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Maximin-la-Sainte-Baume aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]