Kantoni Solliès-Pont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Solliès-Pont
Canton de Solliès-Pont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Toulon
Kryeqëndra Solliès-Pont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 83,61 km2
Popullsia 27.245 banorë 2006
Dendësia 325,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8325
Kantoni Solliès-Pont – harta_foto

Kantoni Solliès-Pont (frëngjisht: Canton de Solliès-Pont) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Solliès-Pont. Ka sipërfaqe 83.61km2 dhe popullsi 27245 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Solliès-Pont aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Guy Menut

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]