Kantoni Ollioules

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ollioules
Canton d'Ollioules
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Toulon
Kryeqëndra Ollioules
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 89,66 km2
Popullsia 41.189 banorë 2006
Dendësia 459,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8318
Kantoni Ollioules – harta_foto

Kantoni Ollioules (frëngjisht: Canton d'Ollioules) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ollioules. Ka sipërfaqe 89.66km2 dhe popullsi 41189 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ollioules aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Ferdinand Bernhard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]