Kantoni Grimaud

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Grimaud
Canton de Grimaud
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Draguignan
Kryeqëndra Grimaud
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 267,56 km2
Popullsia 33.457 banorë 2006
Dendësia 125,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8314
Kantoni Grimaud – harta_foto

Kantoni Grimaud (frëngjisht: Canton de Grimaud) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Grimaud. Ka sipërfaqe 267.56km2 dhe popullsi 33457 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Grimaud aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Bernard Rolland

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]