Kantoni Lorgues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lorgues
Canton de Lorgues
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Var
Arrondissement Draguignan
Kryeqëndra Lorgues
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 173,47 km2
Popullsia 18.355 banorë 2006
Dendësia 105,81 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8316
Kantoni Lorgues – harta_foto

Kantoni Lorgues (frëngjisht: Canton de Lorgues) është një kantondepartamentin Var, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lorgues. Ka sipërfaqe 173.47km2 dhe popullsi 18355 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lorgues aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Barthélémy Mariani

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]