Krajkova (Drenas)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coordinates: 42°35′N 20°51′E / 42.59°N 20.85°E / 42.59; 20.85

Krajkovë
Gurras
Fshat

Krajkovë është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gurras.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Krajkovë mbulohet nga mali Kosmaç. Krajkova kufizohet me fshatrat: Llapushnik, Domanek, Shtrubullovë dhe Zabel i Poshtëm.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Krajkovë gjendet në komunën e Drenasit. Ka diku rreth 1000 banorë.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krajkova njihet si një vendbanim i lashtë ku tregojnë edhe dokumentet e arkivave të ish Perandorisë Osmane, dhe asaj Austro-Hungareze. Krajkova njihet edhe si vend rezistencë i shumë luftërave gjatë shekujve. Sidomos gjatë luftes së fundit në Kosovë ku shumë të rinjë e të reja u radhiten në rreshtat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]