Likoshani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 42°25′V 20°32′L / 42.41°V 20.54°L / 42.41; 20.54

Likoshan
Likashan
shtet
Vendndodhja
Likoshan is located in Kosova
Likoshan
Likoshan
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Drenas
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 41′ 54″ Veri

20° 53′ 54″ Lindje

Popullsia 600 banorë (2011)

Likoshan është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Likashan.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, Likoshani paska 600 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Likoshan kishte burra shumë të shquar si: Tahir Velia, Bajram Zuka, Xheme Ahmeti, Rifat Avdyli e shumë banorë të tjerë, të cilët dhanë kontribut të veçant për fshatin Likoshan.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 23 korrik 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]