Marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Marrëdhëniet malazezo-serbe janë marrëdhënie të jashtme midis Malit të Zi dhe Serbisë . Nga viti 1918 deri në vitin 2006 të dy shtetet u bashkuan nën Mbretërinë e Jugosllavisë, Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë dhe Serbinë dhe Malin e Zi . Ka polemika në lidhje me identitetin kombëtar të Malit të Zi për shkak të zhvillimeve të fundit politike në rajon. Ka një debat mbi identifikimin etnik të malazezëve (nëse janë serbë apo jo), dhe emrin e gjuhës kombëtare ( malazez kundër serbisht ). Pavarësisht kësaj, të dy vendet kanë ruajtur kryesisht marrëdhënie miqësore.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para Jugosllavisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarët serbë dhe malazezë në Gjakovë gjatë Luftërave Ballkanike (1913)

Përpara se të ekzistonte Jugosllavia, kishte më pak dallime midis serbëve dhe malazezëve pasi të dy popujt mbanin kryesisht besnikëri ndaj Kishës Ortodokse Serbe, e cila ndikoi drejtpërdrejt në themelimin e Princit-Peshkopisë së Malit të Zi në 1697. [1] [2] Petar II Petrović-Njegosh, një nga sundimtarët më historikë të Princ-peshkopatës teokratike malazeze, kompozoi literaturë e cila më vonë do të konsiderohej shtylla kurrizore e historisë së letërsisë malazeze .

Lufta e Parë Botërore dhe Jugosllavia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Kongresi i Berlinit njohu zyrtarisht pavarësinë e shteteve de facto sovrane, marrëdhëniet po përmirësoheshin derisa u vendos zyrtarisht në 1897. Mbretëria e Malit të Zi ishte aleati më i afërt i Serbisë në Luftën e Parë Botërore deri në dorëzimin e Austro-Hungarisë në 1916. Mali i Zi u aneksua dhe më pas u shpall nën qeverisjen e Mbretërisë së Jugosllavisë më 20 dhjetor 1918. Javë pas kësaj date, të Gjelbrit separatist malazez nën Krsto Zrnov Popoviç filluan një kryengritje të dhunshme kundër sindikalistëve pro-jugosllavë të njohur si Kryengritja e Krishtlindjeve më 7 janar 1919. [3] Pavarësisht separatizmit të tyre, ata e deklaruan veten si serbë . [4]

Lufta e Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas pushtimit të Jugosllavisë, dy grupe sfiduese të rezistencës ishin aktive në territoret e Serbisë së vogël dhe Malit të Zi; partizanët jugosllavë dhe çetnikët . Serbët dhe malazezët përbënin 35% të përbërjes etnike të partizanëve jugosllavëLuftën e Dytë Botërore . [5] Malazezët janë cituar të kenë qenë grupi i dytë më i madh brenda lëvizjes çetnike pas serbëve . [6] [7] Çetnikët malazezë udhëhiqeshin dhe organizoheshin kryesisht nga Pavle Gjurishiq, një komandant i diskutueshëm i cili u vra me ushtrinë e tij nga bashkëpunëtorët nazistë kroatë në Betejën e Fushës së Lijevçes . [8] Gjurishiq konsiderohet një pjesë e historisë serbo-malazeze pasi ai ishte një sindikalist serbo-malazez, që mendohet të jetë arsyeja pse separatisti malazez Sekula Drljević ndihmoi forcat ustashase për ta vrarë atë. [8]

Serbia dhe Mali i Zi si shtete anëtare të Republikës Federale të Jugosllavisë (1992–2003)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e nënndarjeve territoriale të Serbisë dhe Malit të Zi

Republika e parë serbe dhe republika malazeze formuan Republikën Federale të Jugosllavisë gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë . [9] Mali i Zi mbeti pjesë e Jugosllavisë pasi një shumicë dërrmuese e popullsisë votoi për bashkim me Serbinë në vitin 1992 . Në Luftërat Jugosllave, forcat malazeze kryesisht udhëhoqën rrethimin e Dubrovnikut . [10] Radovan Karaxhiq, ish -president i kohës së luftës i Republikës Srpska dhe i dënuar kriminel lufte, shpesh ngatërrohet si serb i Bosnjës —ai në fakt lindi në Shavnik në një familje nga fisi Drobnjak . Ai dihej se kishte mbështetur një shtet të bashkuar midis Republika Srpska, Serbisë dhe Malit të Zi. [11] Gjatë gjithë mandatit të tij, presidenti jugosllav Slobodan Millosheviç emëroi disa politikanë malazezë si Milo Gjukanoviq dhe Svetozar Maroviq, të cilët do të bashkëpunonin me regjimin e tij në një shkallë të madhe [12] [13] dhe pastaj do ta denonconin atë vite më vonë. [14] [15] Më 4 shkurt 2003, Republika Federale e Jugosllavisë ndryshoi emrin e saj në Serbi dhe Mal të Zi. [16] Karta Kushtetuese e Serbisë dhe Malit të Zi, kushtetuta e ndryshuar e Republikës Federale të mëparshme, lejoi secilin prej dy shteteve anëtare të mbante një referendum për pavarësinë një herë në tre vjet. [17] Pas vrasjes së Zoran Gjinxhiqit më 12 mars 2003, një operacion masiv policor i quajtur Operacioni Sabre u ndërmor nga qeveria e Serbisë dhe Malit të Zi, në të cilin lokacione të ndryshme në Mal të Zi (veçanërisht në Budva ) u hetuan për shkak të tentativave të mëparshme për vrasje me origjinë nga atje. 

Referendumi i Pavarësisë së Malit të Zi (2006)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referendumi i fundit i pavarësisë në Mal të Zi u mbajt më 21 maj 2006. Ai u miratua nga 55.5% e votuesve, duke kaluar ngushtë pragun prej 55% të vendosur nga Bashkimi Evropian . Deri më 23 maj, rezultatet paraprake të referendumit u njohën nga të pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke treguar një njohje të gjerë ndërkombëtare të Malit të Zi pasi të shpallej zyrtarisht pavarësia. Më 31 maj komisioni i referendumit konfirmoi zyrtarisht rezultatet e referendumit, duke verifikuar se 55.5% e popullsisë së votuesve malazezë kishte votuar pro pavarësisë. Milo Gjukanoviq, kryeministër i asaj kohe, ishte lideri i bllokut pro-pavarës të përqendruar rreth Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi . Predrag Bulatović udhëhoqi koalicionin e partive pro-unioniste gjatë fushatës së referendumit.

Marrëdhëniet bashkëkohore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi ka një ambasadë në Beograd dhe Serbia ka një ambasadë në Podgoricë . Të dy vendet janë anëtarë të plotë të Këshillit të Evropës, Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) dhe Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Evropës Qendrore (CEFTA) . Të dy vendet njihen gjithashtu si vende kandidate potenciale nga Bashkimi Evropian .

Njohja e Kosovës nga Mali i Zi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Serbia dëboi ambasadorin e Malit të Zi në tetor 2008, pas njohjes nga Mali i Zi të pavarësisë së Kosovës . Kryeministri malazez Milo Gjukanoviç kritikoi largimin me forcë të kolegut të tij nga Beogradi, duke pretenduar se marrëdhëniet midis dy kombeve janë bërë "të papranueshme të këqija". [18] Pothuajse një vit më vonë, Serbia më në fund e pranoi Igor Jovovicin si ambasador të ri malazez. [19]

Qeveria e SNS në Serbi (2012–tani)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryeministri i Malit të Zi Zdravko Krivokapiq dhe Ana Brnabić, Beograd 2021

Pasi u zgjodh president i ri i Serbisë në maj 2012, kandidati i SNS -së Tomislav Nikolić dha një intervistë për Televizija Crne Gore, gjatë së cilës ai deklaroi:   Në qershor 2014, pasoi një konflikt delikat mediatik midis Gjukanoviqit dhe kryeministrit serb Aleksandar Vuçiq . Shumë tabloide serbe, duke përfshirë Informer dhe Kurir kishin botuar artikuj që diskutonin lidhjen e supozuar të Gjukanoviqit me kërcënimet dhe sulmet ndaj gazetarëve malazezë. [20] Gjukanoviq reagoi menjëherë ndaj artikujve të tabloidit serb dhe lëshoi një sërë deklaratash të diskutueshme më 17 qershor, duke i quajtur artikujt "marrëzinë më të zakonshme" dhe duke shtuar se "Unë besoj se kolegu im në Beograd do t'i shkojë deri në fund. shkrime që kujtojnë vitin 2003." [21] Deklarata për vitin 2003 i referohej drejtpërdrejt vrasjes së Zoran Gjinxhiqit, i cili në vitin 2003 ishte kryeministër i Serbisë. Shumë portale të lajmeve në Serbi i konsideruan komentet e Gjukanoviqit për Vuçiqin si një natyrë kërcënuese. [21] [22]

Më 28 nëntor 2020, ambasadori i Serbisë në Mal të Zi, Vladimir Bozhoviq, u shpall person non grata për shkak të deklaratës së tij të diskutueshme në lidhje me Kuvendin e Podgoricës . [23] Më pas ai u dëbua nga Mali i Zi. Që nga shkurti 2023, një ambasador i ri i Serbisë në Mal të Zi ende nuk është emëruar.

Në shkurt 2021, Serbia i dhuroi Malit të Zi 4000 vaksina kundër COVID-19 . Kryeministrja Ana Brnabiq tha se qëllimi pas donacionit është "të hapet një kapitull i ri në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Malit të Zi" dhe "të tregohet solidariteti në kohë krize". [24] [25]

Sipas temës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mafia malazeze dihet se vepron ilegalisht në Serbi, veçanërisht në Beograd . [26] [27] Mendohet se elementë malazezë nxitën vrasjen e kryekomandantit serb Arkan më 15 janar 2000. [28] [29] Më 9 tetor 2009, biznesmeni malazez Branislav Šaranović, i cili zotëronte kazinonë në Hotel Slavija në Beograd, u vra me armë zjarri në lagjen luksoze të qytetit, Dedinje, nga dy atentatorë të maskuar. [30] Një valë e re vrasjesh nga kriminelët e krimit malazez filloi me një makinë bombë që vrau biznesmenin kontrovers Boshko Raiçeviç në Dorçol më 23 qershor 2012. [31] Vetëm disa javë më vonë, Tanjug publikoi një raport që pretendonte se bosi i drogës malazez i zhdukur prej kohësh Darko Shariq ofroi një kontratë prej 10 milionë eurosh për vrasës profesionistë për të likuiduar Boris Tadiqin, Ivica Daçiqin dhe politikanë dhe shefa të tjerë të policisë serbe. [32] [33]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Victoria Clark, Why angels fall: a journey through Orthodox Europe from Byzantium to Kosovo, p. 93
 2. ^ Robert Bideleux, Ian Jeffries, A history of eastern Europe: crisis and change, p. 86
 3. ^ Slobodna Evropa - Bozicni ustanak izaziva kontroverze na 90. godisnjicu - 7 January 2010
 4. ^ Banac, Ivo (1992), Protiv straha : članci, izjave i javni nastupi, 1987-1992 (në kroatisht), Zagreb: Slon, fq. 14, OCLC 29027519, marrë më 12 dhjetor 2011, Posebno je zanimljivo da su se i »zelenaši«,...., nacionalno smatrali Srbima" [it is especially interesting that Greens also ... declared themselves as Serbs]
 5. ^ Ramet 1996, p. 153.
 6. ^ Tomasevich (1975), p.171
 7. ^ Pavlowitch (2007), p.112
 8. ^ a b Tomasevich (1975), pp. 446–448
 9. ^ 1999 CIA World Factbook: Serbia and Montenegro Arkivuar 17 shtator 2011 tek Wayback Machine
 10. ^ Investigative Summary. International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia. Accessed 4 September 2009.
 11. ^ Daily report: East Europe, Issues 191-210. United States. Foreign Broadcast Information Service. pp. 38. (A recorded conversation between Branko Kostic and Srpska's President Radovan Karadzic, Kostic asks whether Karadzic wants Srpska to be an autonomous federal unit in federation with Serbia, Karadzic responds by saying that he wants complete unification of Srpska with Serbia as a unitary state similar to France.)
 12. ^ Central European Political Studies Review Arkivuar 17 maj 2020 tek Wayback Machine The Making of Party Pluralism in Montenegro
 13. ^ The Smartest Man In The Balkans, Radio Free Europe, October 17, 2008
 14. ^ Inspirational quotes, words, sayings - Svetozar Marovic
 15. ^ Washington Post - June 25, 1999 - Montenegro easing away from Serb Ally
 16. ^ "Profile: Serbia and Montenegro". BBC News. 2006-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Worldstatesmen - Serbia Montenegro Constitution 2003 PDF
 18. ^ "Press Online - Vesti 1 February 2009 - Djukanovic: Odnosi Crne Gore i Srbije nedopustivo losi". Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2018. Marrë më 16 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Tadić primio akreditivna pisma novoimenovanih ambasadora (VIDEO)
 20. ^ "MILO SPREMA UDAR NA SRBIJU: Đukanović napada medije da bi preuzeo kontrolu!". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b Unknown. "Đukanović upozorava Vučića, Vučić: država je jača". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ [1] Blic: Đukanović upozorava Vučića, srpski premijer poručio da je država jača (in Serbian) 17 June 2014
 23. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).
 24. ^ Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. "Вакцине из Србије стигле у Црну Гору; Брнабић: Важно нам је да и комшије буду безбедне". www.rts.rs. Marrë më 2021-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 25. ^ "Stiglo 2.000 vakcina Sputnjik V; Brnabić: Doniraćemo još ako bude potrebno". vijesti.me (në serbisht). Marrë më 2021-02-17.
 26. ^ Novi Magazin - Rat crnogorske mafije u Beogradu - June 25, 2012
 27. ^ "Kurir-Who is the boss of the mob? (Title translated in English)". Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2009. Marrë më 16 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Minister of information Matić accuses the Montenegrin mafia for the assassination of Arkan
 29. ^ "Arkanove ubice štiti država!, Press, 15 January 2008". Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2020. Marrë më 16 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Press Online - Vesti - Kriminalci opet haraju Srbijom: Crnogorska mafija ubija po Beogradu! October 10, 2009". Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 16 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Slobodna Evropa - Kriminalni obracuni vracaju li se devedesete na beogradske ulice - July 25, 2012
 32. ^ "Vijesti - Svijet - 16 July 2012 - Saric nudio 10 miliona likvidaciju visokih funkcionera Srbije". Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2014. Marrë më 16 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Press Online 17 July 2012 Saric unajmio placene ubice". Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2021. Marrë më 16 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)