Mosvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Mosvik (kthjellim).


Mosvik
—  ish-komunë, fshat  —
stema_figura
Pamje nga Mosvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Komuna Inderøy
Kryeqëndra Mosvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryetari Carl Ivar von Køppen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°49′V 11°0′L / 63.817°V 11.000°L / 63.817; 11.000 (Mosvik)Koordinatat: 63°49′V 11°0′L / 63.817°V 11.000°L / 63.817; 11.000 (Mosvik)
Sipërfaqja 219 km2
Popullsia 864 banorë 2008
Dendësia 3,95 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Mosbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1874
Vendndodhja
Mosvik is located in Norvegjia
Mosvik
Mosvik
www.mosvik.kommune.no

Mosvik është një fshat në komunën Inderøyqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Mosvik ka një sipërfaqe 219 km² dhe popullsi 864 banorë[1]. Deri më 1 janar 2012 Mosvik ishte komunë më vete, por më pas u bashkua me komunën Inderøy.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Mosvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]