Inderøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Inderøy (kthjellim).


Inderøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Inderøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Straumen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ole Tronstad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°53′V 11°13′L / 63.883°V 11.217°L / 63.883; 11.217 (Inderøy)Koordinatat: 63°53′V 11°13′L / 63.883°V 11.217°L / 63.883; 11.217 (Inderøy)
Sipërfaqja 146 km2
Popullsia 5.938 banorë 2006
Dendësia 40,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Inderøyning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0111
Vendndodhja
Straumen is located in Norvegjia
Straumen
Straumen
www.inderoy.kommune.no

Inderøy është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 146 km² dhe popullsi 5938 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]