Stjørdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stjørdal (kthjellim).


Stjørdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Stjørdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Stjørdalshalsen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Johan Arnt Elverum (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°28′V 10°54′L / 63.467°V 10.900°L / 63.467; 10.900 (Stjørdal)Koordinatat: 63°28′V 10°54′L / 63.467°V 10.900°L / 63.467; 10.900 (Stjørdal)
Sipërfaqja 938 km2
Popullsia 20.616 banorë 2008
Dendësia 21,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stjørdaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1848
Vendndodhja
Stjørdalshalsen is located in Norvegjia
Stjørdalshalsen
Stjørdalshalsen
www.stjordal.kommune.no

Stjørdal është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 938 km² dhe popullsi 20616 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]