Fosnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fosnes (kthjellim).


Fosnes
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Fosnes

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Jøa
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kristen I. Dille (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°41′V 11°34′L / 64.683°V 11.567°L / 64.683; 11.567 (Fosnes)Koordinatat: 64°41′V 11°34′L / 64.683°V 11.567°L / 64.683; 11.567 (Fosnes)
Sipërfaqja 545 km2
Popullsia 687 banorë 2008
Dendësia 1,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fosnesbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0439
Vendndodhja
Jøa is located in Norvegjia
Jøa
Jøa
www.fosnes.kommune.no

Fosnes është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 545 km² dhe popullsi 687 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fosnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]