Vikna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vikna (kthjellim).


Vikna
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vikna

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Rørvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Karin Søraunet (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°54′V 11°1′L / 64.900°V 11.017°L / 64.900; 11.017 (Vikna)Koordinatat: 64°54′V 11°1′L / 64.900°V 11.017°L / 64.900; 11.017 (Vikna)
Sipërfaqja 318 km2
Popullsia 4.021 banorë 2004
Dendësia 12,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Viknværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1816
Vendndodhja
Rørvik is located in Norvegjia
Rørvik
Rørvik
www.vikna.kommune.no

Vikna është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 318 km² dhe popullsi 4021 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vikna – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]