Snåsa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Snåsa (kthjellim).


Snåsa
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Snåsa
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Vigdis Hjulstad Belbo (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°13′V 12°37′L / 64.217°V 12.617°L / 64.217; 12.617 (Snåsa)Koordinatat: 64°13′V 12°37′L / 64.217°V 12.617°L / 64.217; 12.617 (Snåsa)
Sipërfaqja 2.343 km2
Popullsia 2.296 banorë 2004
Dendësia 0,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Snåsning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1529
Snåsa is located in Norvegjia
Snåsa
Snåsa
www.snasa.kommune.no

Snåsa është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2343 km² dhe popullsi 2296 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Snåsa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]