Frosta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Frosta (kthjellim).


Frosta
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Frosta

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Frosta
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Lars Myraune (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°36′V 10°46′L / 63.600°V 10.767°L / 63.600; 10.767 (Frosta)Koordinatat: 63°36′V 10°46′L / 63.600°V 10.767°L / 63.600; 10.767 (Frosta)
Sipërfaqja 76 km2
Popullsia 2.455 banorë 2005
Dendësia 32,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Frosting
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0106
Vendndodhja
Frosta is located in Norvegjia
Frosta
Frosta
www.frosta.kommune.no

Frosta është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 76 km² dhe popullsi 2455 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Frosta – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]