Leksvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Leksvik (kthjellim).


Leksvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Leksvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Leksvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Einar Strøm (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°39′V 10°29′L / 63.650°V 10.483°L / 63.650; 10.483 (Leksvik)Koordinatat: 63°39′V 10°29′L / 63.650°V 10.483°L / 63.650; 10.483 (Leksvik)
Sipërfaqja 430 km2
Popullsia 3.484 banorë 2008
Dendësia 8,1 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Leksværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1419
Vendndodhja
Leksvik is located in Norvegjia
Leksvik
Leksvik
www.leksvik.kommune.no

Leksvik është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 430 km² dhe popullsi 3484 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Leksvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]